Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lębork

Lębork - (kasz. Lãbòrg, niem. Lauenburg) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego. Położone nad rzeką Łebą i jej dopływem Okalicą na północnym krańcu kompleksu leśnego Puszczy Kaszubskiej w bliskim sąsiedztwie jeziora Lubowidzkiego na wschodzie. Oddalone o ok. 80 km na zachód od Gdańska.

Lębork leży ok. 30 km od Morza Bałtyckiego. Prawa miejskie otrzymał ok. 1285, wiadomo jednak, że Lębork jako Lewino istniał wiele lat wcześniej przed nadaniem mu praw miejskich. Lewino (tj. Lębork) początkowo należało do władz Rzeczypospolitej, lecz jego położenie sprawiało, że przechodziło ono niekiedy we władanie Prusaków i Niemców, jako Lauenburg. Ostatecznie jednak po II wojnie światowej stał on się miastem polskim.

Dewiza Miasta Lęborka brzmi "Miasto z europejską klasą". Ma to związek z referendum, w którym znaczna część miasta opowiedziała się za wstąpieniem Polski do UE.

Ośrodek przemysłu elektromaszynowego, spożywczego oraz lekkiego. Warte zobaczenia są mury miejskie wraz z wieżami, kościół pw. św. Jakuba, miejski ratusz, budynek sądu (dawny zamek) oraz muzeum. Niedaleko miasta znajdują się dwa lotniska wojskowe: w Siemirowicach (21 km), oraz nieczynne w Lędziechowie (15 km), obecnie w rozbiórce.

Według danych z 31 grudnia 2008 1, miasto miało 34 681 mieszkańców.


Inne hasła zawierające informacje o "Lębork":

Traktaty welawsko-bydgoskie ...

Wejherowo ...

Gniewino ...

Słupsk ...

Województwo pomorskie ...

Łeba ...

1945 ...

Polskie zamki i twierdze ...

1832 ...

1637 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lębork":

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 10) dobrze rozwinięte rolnictwo. Występuje także mała gęstość zaludnienia. Najważniejszymi miejscowościami są tu Lębork i Łeba. ...

118 Pierwsze wolne elekcje (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie