Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kwas solny

Kwas solny

Kwas solny
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas chlorowodorowy
Inne nazwypotocznie: zalzajer, zajzajer
Wzór sumarycznyHCl
Inne wzoryHCl(aq)
Masa molowa 36,46 g / mol
Wyglądprzezroczysta ciecz
Identyfikacja
Numer CAS 7647-01-0
Niebezpieczeństwa
MSDS Zewnętrzne dane MSDS
Zagrożenia wg  Dyrektywy 67/548/EWG , zał. I[1]
Żrący
Żrący
(C)
NFPA 704

0
3
1
 
Temperatura zapłonu niepalny
Zwroty ryzyka R34, R37
Zwroty bezpieczeństwa S1/2, S26, S45
Numer RTECS MW4025000
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Kwas solny, kwas chlorowodorowy ( H Cl ) ( pot. zalzajer, zajzajer od niem. Salzsäure) – kwas beztlenowy, będący roztworem chlorowodoru w wodzie . Jest to nieorganiczny związek chemiczny . Czasami kwasem solnym nazywa się też roztwór chlorowodoru w innych rozpuszczalnikach polarnych np. w acetonie . Rozcieńczony kwas solny znajduje się w żołądku człowieka i ssaków – umożliwia trawienie białek , aktywując proteazy w żołądku. Nazwa „kwas solny” pochodzi od dawnej metody jego otrzymywania ze stężonego kwasu siarkowego(VI) i chlorku sodu (kwas z soli).

Spis treści

Otrzymywanie

Przemysłowa synteza kwasu solnego jest zawsze zintegrowana z innymi procesami chemicznymi. Znaczne ilości kwasu solnego otrzymuje się jako produkt uboczny, poprzez absorpcję chlorowodoru powstającego przy okazji licznych procesów chemicznych.

Głównym źródłem kwasu solnego jest jednak elektroliza wodnego roztworu chlorku sodu, w wyniku której powstaje wodorotlenek sodu i przy okazji chlor i wodór . Chlor po oczyszczeniu jest mieszany w kontrolowanych warunkach z gazowym wodorem i spontanicznie z nim reaguje z wydzieleniem znacznych ilości ciepła, wg schematu:

H2 + Cl2 → 2HCl

Otrzymany gazowy chlorowodór jest absorbowany na specjalnych kolumnach w wodzie, w wyniku czego powstaje ok. 15–20% kwas solny, który zatęża się do 36,7%.

Właściwości

Butelka ze stężonym kwasem solnym

Chlorowodór rozpuszczony w wodzie ulega prawie całkowitej dysocjacji:

HCl + H2O ⇌ H3O+ + Cl

W efekcie kwas solny jest jednym z najmocniejszych (w sensie dużego ujemnego pKa ) kwasów nieorganicznych – znacznie mocniejszym od kwasu siarkowego czy azotowego , nie ma on jednak własności utleniających i jest lotny, co sprawia, że jest mniej żrący od mocnych kwasów tlenowych i nie może wypierać ich z ich soli . Działaniu stężonego kwasu solnego ulegają m.in. tkaniny, papier oraz skóra.

Do kwasów o mocy większej niż kwas solny należą kwas chlorowy(VII) , bromowodorowy , jodowodorowy oraz superkwasy .

Rozpuszczalność chlorowodoru w wodzie (w temperaturze 20 °C) wynosi 36,7%, nie można więc w tej temperaturze uzyskać kwasu solnego o większym stężeniu. Ze stężonego kwasu solnego ulatnia się gazowy chlorowodór, który z kolei reaguje z wilgocią w powietrzu, tworząc mgłę . Z tej przyczyny stężony kwas solny określa się jako „dymiący”. Kwas solny o stężeniu poniżej 30% nie wykazuje już tendencji do dymienia.

Kwas solny jest bezbarwny. Roztwór chlorowodoru w acetonie i eterach ma jaskrawe, żółte zabarwienie.

Gęstość kwasu solnego w temperaturze pokojowej:

  • 10% – 1,050 g/cm³
  • 20% – 1,075 g/cm³
  • 30% – 1,155 g/cm³.

Znaczenie biologiczne

Kwas solny jest niezwykle istotnym czynnikiem trawiennym większości zwierząt. Jest on wydzielany w żołądku przez specjalne komórki okładzinowe . Zadaniem kwasu solnego w układzie trawiennym jest:

Zastosowanie

Jest jednym z najważniejszych kwasów w przemyśle (m.in. przemysł włókienniczy, tworzyw sztucznych, farmaceutyczny, garbarstwo, cukrownictwo, produkcja barwników, ekstrakcja rud). Wykorzystuje się go także do oczyszczania powierzchni metali oraz w geologii do analizy minerałów. Ponadto, wraz z kwasem azotowym tworzy wodę królewską , stosowaną m.in. do roztwarzania metali szlachetnych .

Prekursor narkotyków

Kwas solny może być wykorzystywany jako prekursor do produkcji narkotyków i w związku z tym obrót nim jest w Polsce ograniczony[2].

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Kwas solny":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Kwas fosforowy ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kwasy organiczne ...

Jarząb pospolity ...

Aldehyd glicerynowy ...

Towar ...

Hemofilia ...

Wrocław ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kwas solny":

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 10) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 4) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie