Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kwas octowy

Kwas octowy

Kwas octowy
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas etanowy lub kwas metanokarboksylowy[1]
Inne nazwykwas octowy
Wzór sumarycznyC2H4O2
CH3COOH
SMILES
CC(=O)O
Masa molowa 60,05 g / mol
Wyglądbezbarwna ciecz lub kryształy o ostrym zapachu
Identyfikacja
Numer CAS 64-19-7
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia
Żrący
Żrący
(C)
NFPA 704

2
2
0
 
Temperatura zapłonu 43 °C
Temperatura samozapłonu 427 °C
Zwroty ryzyka R10, R35
Zwroty bezpieczeństwa S23, S26, S45
Numer RTECS AF1225000
Podobne związki
Podobne związki kwas mrówkowy , kwas propionowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Kwas octowy (wg obecnej nomenklatury systematycznej IUPAC kwas etanowy lub kwas metanokarboksylowy[1]) to związek organiczny z grupy kwasów karboksylowych o wzorze CH3COOH.

Spis treści

Właściwości

Kryształy kwasu octowego
  • Czysty kwas octowy jest bezbarwną, żrącą cieczą .
  • 100% kwas octowy jest bardzo higroskopijny (pochłania wilgoć z powietrza), zaś proces rozpuszczania się w nim wody ma charakter silnie endotermiczny . Powoduje to, że po otwarciu butelki z takim kwasem w wilgotnym pomieszczeniu zaczyna on pochłaniać wilgoć z powietrza , co skutkuje jego zauważalnym ochłodzeniem i szronieniem się ścianek butelki. W skrajnych przypadkach, jeśli w pomieszczeniu jest bardzo wilgotno, a otwór butelki jest szeroki, czysty kwas octowy może zestalić się po otwarciu.
  • Ze względu na tworzenie kryształów w temp. poniżej 16 °C, które wyglądem przypominają lód, czysty kwas octowy nazywany jest kwasem octowym lodowatym[2].
  • Kwas o stężeniu 70–80% nosi nazwę "esencji octowej"[3].
  • Stosunkowo wysoka temperatura wrzenia, a także efekty endotermiczne przy rozcieńczaniu wynikają z silnych wiązań wodorowych występujących między cząsteczkami kwasu.
  • Wiązania wodorowe tworzone przez kwas octowy są na tyle silne, że obserwowano ich występowanie także w fazie gazowej.
  • Jak każdy niższy kwas karboksylowy, kwas octowy ulega dysocjacji i dobrze przewodzi prąd elektryczny , jednak jest kwasem słabym (pKa=4,76).

Kwas octowy powstaje m.in. w wyniku utleniania etanolu lub aldehydu octowego , a także podczas reakcji (np. hydrolizy ) estrów kwasu octowego, bezwodnika octowego lub chlorku acetylu .

Z metalami tworzy sole , a z alkoholamiestry ; obie te grupy związków nazywane są octanami .

Otrzymywanie

2,5 litrowa butla z kwasem octowym w laboratorium

Kwas octowy otrzymywany jest przemysłowo przez karbonylowanie metanolu (proces Monsanto, Acetica i inne), bezpośrednie utlenianie butanu lub niskooktanowych benzyn oraz utlenianie aldehydu octowego (otrzymywanego z acetylenu [2]). Fermentacja octowa etanolu otrzymywanego z fermentacji alkoholowej cukrów jest źródłem spożywczego kwasu octowego ( ocet , vinegar). Kwas octowy jest też produktem ubocznym suchej destylacji drewna [2]; izoluje się go z destylatu przez wytrącenie wapnem octanu wapnia (tzw. "szare wapno"), który następnie poddaje się reakcji z kwasem siarkowym i oddestylowuje kwas octowy[3].

Zastosowania

Synteza organiczna, do produkcji sztucznego jedwabiu , leków ( aspiryna ), niepalnej taśmy filmowej i esencji octowej, kwasu chlorooctowego, octanów, karboksymetylocelulozy, octany celulozy , w technice grzewczej do usuwania kamienia kotłowego , w postaci kilkuprocentowego roztworu (produkt fermentacji octowej ) jako ocet spożywczy do konserwacji żywności, jako składnik roztworów buforowych i wiele innych. Bardzo duże ilości kwasu octowego używane są jako rozpuszczalnik w rafinacji kwasu tereftalowego , używanego do wielkotonażowej produkcji poli(tereftalanu etylenu) (butelki PET). Jest stosowany również jako konserwant . Jego numer jako dodatku do żywności to E260 .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Advanced Chemistry Development, Inc.: IUPAC Nomenclature of Organic Chemistry. Rule C-11.1 Carboxylic Acids ( ang. ). [dostęp 2008-12-11].
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedia techniki CHEMIA. Warszawa: WNT , 1965. 
  3. 3,0 3,1 A. E. Cziczibabin: Podstawy chemii organicznej. T. 1. Warszawa: PWN, 1957, s. 271. 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kwas octowy":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe limosum przeprowadzają fermentację masłową . W wyniku tego procesu wytwarzany jest kwas masłowy , Kwas octowy , a także duże ilości wodoru i CO2. Oba gazy powstają ...

Kwas fosforowy ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kwasy organiczne ...

Jarząb pospolity ...

Aldehyd glicerynowy ...

Towar ...

Hemofilia ...

Grupa karbonylowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kwas octowy":

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 10) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 4) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie