Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kwas fosforowy

Kwas fosforowy

Kwas fosforowy
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas ortofosforowy(V)
Inne nazwykwas fosforowy(V), kwas ortofosforowy
Wzór sumarycznyH3PO4
Masa molowa 98,00 g / mol
Wyglądbezbarwne i bezwonne ciało stałe
Identyfikacja
Numer CAS 7664-38-2
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia wg  Dyrektywy 67/548/EWG , zał. I[1]
Żrący
Żrący
(C)
Zwroty ryzyka R34
Zwroty bezpieczeństwa S(1/2), S26, S45
Podobne związki
Podobne związki kwas fosfonowy (fosforawy)
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Kwas fosforowy [nazwa systematyczna IUPAC : kwas ortofosforowy(V), kwas ortofosforowy (poprzednia nazwa); zwycz. kwas fosforowy(V)], H3PO4 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów tlenowych .

Sole i estry kwasu ortofosforowego(V) to ortofosforany(V) . Oprócz kwasu ortofosforowego(V) znanych jest wiele innych kwasów zawierających fosfor , noszących różne nazwy w różnych systemach nomenklaturowych, na co należy zwracać uwagę przy identyfikowaniu i nazywaniu tej grupy związków.

Spis treści

Właściwości fizyczne i chemiczne

Czysty, 100% kwas ortofosforowy(V) to w temperaturze pokojowej białe, krystaliczne ciało stałe o temperaturze topnienia 42,3 °C, dobrze rozpuszczalne w wodzie (670g / 100g wody w temp. 25 °C). W zastosowaniach laboratoryjnych i przemysłowych stosuje się jednak zwykle 85-90% roztwór tego kwasu w wodzie, o konsystencji gęstego syropu. Kwas ten nie posiada silnych własności utleniających .

Jest kwasem trójprotonowym o średniej mocy o stałych dysocjacji :

  • H3PO4 → H2PO4- + H+; K1=1,1×10-2;
  • H2PO4- → HPO42- + H+; K2=1,2×10-7;
  • HPO42- → PO43- + H+; K3=1,8×10-12;

Otrzymywanie

W przemyśle otrzymuje się go w wyniku działania kwasu siarkowego(VI) na ortofosforan(V) wapnia , którego źródłem są minerały apatyt i fosforyt a czasami także zmielone kości zwierząt:

Ca3(PO4)2 + 3H2SO4 → 3CaSO4 + 2H3PO4

Wydzielający się w tej reakcji siarczan(VI) wapnia można łatwo oddzielić od kwasu fosforowego przez filtrowanie, gdyż nie rozpuszcza się on w wodzie.

Bezwodnikiem kwasu fosforowego jest tlenek fosforu(V) , który w kontakcie z dużym nadmiarem wody przechodzi w kwas:

P4O10 + 6H2O → 4H3PO4

Przy mniejszej ilości wody zamiast kwasu ortofosforowego(V) powstają polimeryczne kwasy ortofosforowe (polifosforowe) o ogólnym wzorze H2O×(HPO3)x (najprostszym i najlepiej poznanym kwasem polifosforowym jest kwas pirofosforowy, H4P2O7). Kwasy polifosforowe można też otrzymać w wyniku odparowywania wody z kwasu fosforowego. W praktyce laboratoryjnej często zdarza się, że długo przechowywany kwas fosforowy(V) w niedomkniętej butelce ulega tego rodzaju polimeryzacji z powodu wyparowywania z roztworu wody. Można go jednak zawsze "odtworzyć" dodając do niego odpowiednią ilość wody i lekko podgrzewając, choć proces ten bywa dość czasochłonny. W wyniku ogrzewania kwasu fosforowego powyżej 300 °C powstaje kwas metafosforowy , HPO3 zgodnie z równaniem:

H3PO4 → HPO3 + H2O

Kwas ortofosforowy(V) powstaje również podczas działania na fosfor czerwony kwasem azotowym :

3P + 5HNO3 + 2H2O → 3H3PO4 + 5 NO.

Reakcja ta jest niebezpieczna i może przebiegać wybuchowo.

Zastosowanie kwasu

Kwas ortofosforowy(V) stosowany głównie do wyrobu nawozów sztucznych (np. superfosfatu podwójnego). W przemyśle spożywczym jest stosowany jako dodatek do napojów gazowanych (np. Coca-Coli ) jako regulator kwasowości ( symbol E 338). Stosowany jest też do wytwarzania fosforanowych(V) powłok ochronnych na metalach, do wytwarzania wielu środków farmaceutycznych, oczyszczania soków w cukrownictwie, odkamieniania armatury w ciepłownictwie, jako płyn do lutowania, w stomatologii, do wyrobu kitów porcelanowych, w lecznictwie i laboratoriach analitycznych. Jest także składnikiem fosolu - odrdzewiacza do stali.

Rola biologiczna

Kwas fosforowy oraz jego sole i estry pełnią też ważną rolę buforową w płynach ustrojowych, energetyczną ( bezwodnikowe wiązania wysokoenergetyczne, np. w ATP i fosfokreatynie ) oraz regulatorową ( fosforylacja lub defosforylacja białek uaktywnia je biologicznie).

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Kwas fosforowy":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Kwas fosforowy Kwas fosforowyOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):kwas ortofosforowy(V)Inne nazwyKwas fosforowy(V), kwas ortofosforowyWzór sumarycznyH3PO4 Masa molowa 98,00 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kwasy organiczne ...

Jarząb pospolity ...

Aldehyd glicerynowy ...

Towar ...

Hemofilia ...

Grupa karbonylowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kwas fosforowy":

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 10) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 4) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie