Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kuźnica (Jastarnia)

Kuźnica (Jastarnia)

Na mapach: 54°44'01″N 18°34'56″E / 54.73361, 18.58222

Herb Jastarni
Kuźnica
część miasta Jastarni

Kuźnica - widok od strony portu (Zatoki Puckiej)
Statusczęść miasta
Strefa numeracyjna 58
Tablice rejestracyjne GPU
54°44'01″N 18°34'56″E / 54.73361, 18.58222
Strona internetowa
fort Kazimierzowo na mapie Zatoki Puckiej z 1696

Kuźnica ( kaszub. Kùsfeld[1], niem. Kussfeld[2]) – dzielnica gminy miejskiej, część miasta[3] Jastarni , położona na Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim . Kąpielisko morskie, kurort wypoczynkowy, dawna wieś rybacka w powiecie puckim , w woj. pomorskim . Integralną częścią Kuźnicy jest pobliskie osiedle Syberia . Zgodnie z kaszubskim podaniem niemiecka i kaszubska nazwa Kuźnicy Kusfeld (Miejsce Pocałunku) opisywało symbolicznie fakt dotykania się morza ('całowania') z zatoką[4].

W Kuźnicy mierzeja jest najwęższa – ma tylko niepełna 200 metrów[5]. Z obu stron osady wznoszą się kilkumetrowe wydmy (w tym wydma Lubek ). W Kuźnicy tory kolejowe są położone najbliżej brzegu morskiego na całym polskim Wybrzeżu.

Spis treści

Historia

W 1242 „48 włók ziemi w Kusfeld” zostało przypisanych założonemu w Elblągu szpitalowi Świętego Ducha [6].

Zapisy historyczne z końca XVI wieku mówią o tym że Kuźnica leżała wówczas na jednej z ciągu wysepek, z których połączenia powstała Mierzeja Helska . Wskazywana jest jako miejsce budowy czterobastionowego fortu "Kazimierzowo" ( 1634 - 1635 r.) obsadzonego 200-osobową załogą, opuszczonego po potopie szwedzkim .

Wydany w 1883 tom IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich[7] podaje, że w:

"R 1663 stała tu tylko jedna chata, inne zapewne w czasie wojny szwedzkiej zrujnowane i opuszczone. Wieś należała do dóbr starosty puckiego. Lustracya tegoż starosty z r. 1678 donosi: Od r.1660 trzymał tę osadę Wojciech Byzewski jure emphiteutico[8] do lat 30. Ale popełniwszy kryminał praedae z rozbitego okrętu lubeckiego i circumstancyi[9] zabicia ludzi niewinnych w tym okręcie od nawalności salwowanych z zięciem swoim Matysem Walkowcem, zgodził się z panem Karolem Fondoren, plenipotentem pryncypałów przerzeczonego okrętu lubeckiego i residuitatem annorum emphiteuticorum puścił temu to Fondoren. Powinność posesora taka: brzegu morskiego pilnować, piwo pańskie i gorzałkę szynkować i czynszu za rok dawać fl.8"

W 1883 roku Kuźnica liczyła " zagrodników -rybaków 21, mk.[10] samych katolików 332, dm.[11] 50. […] Rolnictwem wcale się nie zajmują mieszkańcy"[7].

Kościół parafialny

Neogotycki kościół rybacki z lat 30. XX wieku z amboną w kształcie łodzi, wzorowany stylistycznie na kościele w Swarzewie . Zanim powstał miejscem wspólnej modlitwy mieszkańców była wybudowana przed rokiem 1887 , zlokalizowana koło szkoły kapliczka św. Antoniego Padewskiego . Na miejscowym cmentarzu, w lasku pomnik-symboliczny grób rybaków i żołnierzy, ofiar wojen i żywiołów. Do 1985 r., zanim rozmyły go fale morskie, istniał leśny cmentarz żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kuźnica (Jastarnia)":

1983 ...

Powiat pucki ...

Władysławowo ...

Jerzy Jochimek ...

Województwo pomorskie ...

1982 ...

Zofia Nałkowska ...

1862 ...

Police ...

Bory Tucholskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kuźnica (Jastarnia)":

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 10) ...

234. Turystyka w Polsce (plansza 6) ...

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie