Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kurów (powiat nowosądecki)

Kurów (powiat nowosądecki)

Kurówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie nowosądeckim , w gminie Chełmiec . W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego . Wieś liczy 154 mieszkańców ( 30 czerwca 2004 ).

Kurów leży w Kotlinie Sądeckiej u podnóża Pogórza Rożnowskiego , przy drodze krajowej 75 , która na tutejszym moście przecina rzekę Dunajec . Przy wysokim poziomie wody w jeziorze teren po lewej stronie drogi staje się ogromnym rozlewiskiem i można uznać, że od mostu zaczyna się Jezioro Rożnowskie . Po prawej stronie drogi znajdują się stawy , które są miejscem uprawiania wędkarstwa i letniego wypoczynku dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Na prawym brzegu Dunajca, naprzeciwko Marcinkowic , wznosi się Kurowska Góra (402 m n.p.m. ).

W miejscowości znajdują się pozostałości dwóch grodzisk (tzw. gród nr 1 i gród nr 2). Gród nr 1, położony na Kurowskiej Górze, zwanej także Zamczyskiem, Zamkową Górą lub Grodziskiem, wzniesiony na planie zbliżonym do trójkąta, pochodzi z okresu późnołużyckiego . Składał się z otoczonego fosą wału, zbudowanego z luźnych kamieni bez zaprawy, i majdanu wybrukowanego otoczakami. Miejsce to było wykorzystywane również w średniowieczu (XIII–XIV wiek). W literaturze naukowej pojawia się wzmianka o istnieniu na terenie Kurowa drugiego grodziska (gród nr 2), bez dokładniejszych danych[1].

W źródłach istnieje też wzmianka o zamku na Kurowskiej Górze, notowanym w 1308 roku jako "zamek Kurów" ( łac. Curow castrum), opisywanym przez Jana Długosza . Zamek ten był przez jakiś czas własnością biskupa i polityka Jana Muskaty . Według niektórych badaczy na Kurowskiej Górze znajdował się znany z przekazów piśmiennych zamek Lemiesz[2].

Wieś powstała w wyniku osadnictwa mieszczan sądeckich .

28 maja 2010 roku w skutek powodzi droga 975 całkowicie osunęła się do Jeziora Rożnowskiego [3]

Zobacz też

Przypisy

  1. J. Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński, Warszawa 1993, str. 118-120
  2. J. Zaremba, Zamki i grody Sądecczyzny [1]
  3. dziennik.krakow.pl

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Kurów (powiat nowosądecki)":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kurów (powiat nowosądecki)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie