Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kujawy

Kujawy - kraina historyczna i region etnograficzny w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci, ze stolicą w Inowrocławiu oraz Włocławku.

Kujawy na północy graniczą z Pomorzem Gdańskim, na zachodzie z Wielkopolską (z Poznańskiem na północy i Kaliskiem na południu), na wschodzie z Mazowszem. Granice Kujaw biegną lewym brzegiem Wisły od ujścia Skrwy na południu po ujście Wdy na północy, ciągną się ku zachodowi do Koronowa i Nakła po Pakość do Noteci, dalej skręcają na zachód od rzeki, przechodzą przez jezioro Trląg, łukiem przecinają lasy strzelneńskie, dochodząc do Jeziora Skulskiego i górnej Noteci obejmują dalej Jezioro Brdowskie, Chodecz i Lubień Kujawski, aby dojść poprzez Skrwę do Wisły. Niektórzy etnografowie i historycy są skłonni uznać ziemię dobrzyńską i ziemię chełmińską za część regionu kujawskiego.

Obecnie leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (oprócz kilku skrawków) i północnych krańców powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim. Na Kujawach występują czarne ziemie – jedne z najlepszych gleb w Polsce. Z powodu niezwykle urodzajnych gleb Kujawy czasem nazywane są spichlerzem Polski.

Pochodzenie nazwy krainy

Etymologia nazwy Kujawy była w historii różnie wywodzona. Najbardziej prawdopodobny zdaje się być wykład Stanisława Rosponda, który wywodzi nazwę Kujawy od słów kui, kuiati oznaczających wicher i zarówno odmianę terenu równinnego, wydmowego, narażonego na silne jego podmuchy. Etymologia nazwy Kujaw związana jest zatem z fizjografią tej krainy.

Nazwa Kujawy pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1136 r. Wymienia ją Bulla gnieźnieńska wydana przez papieża Innocentego II, biorąca pod opiekę papieską archidiecezję gnieźnieńską. Później nazwa krainy występuje w wielu średniowiecznych dokumentach. Odnotowuje ją również w swoich kronikach mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem.

Stolica krainy

Biskupią stolicą Kujaw była Kruszwica, a później Włocławek (po przeniesieniu do niego stolicy biskupstwa w I poł. XII w.). Stolicami księstw na tym terenie, a później (od XIV w do 1772 r.) siedzibami wojewody były Inowrocław i Brześć Kujawski oraz Radziejów jako siedziba wspólnego Sejmiku województw kujawskich. Współcześnie zaś największe ośrodki Kujaw to Bydgoszcz, Włocławek i Inowrocław. Również południowa część Torunia (Podgórz) leży na terenie historycznych Kujaw. Region ten dzieli się na Kujawy Czarne (zachodnie) ze stolicą w Inowrocławiu i Kujawy Białe (wschodnie) ze stolicą we Włocławku. Łaciński odpowiednik nazwy Inowrocławia określa to miasto Nowym Włodzisławiem (Władysławem). Stolicą Kujaw jest Włocławek.

Opis ogólny

Nizina Kujawska – śr. wysokość 100-130 m n.p.m., krajobraz polodowcowy, lekko falisty, miejscami występują wzniesienia morenowe i wały piaszczysto-żwirowe. W głębokich rynnach i zagłębieniach blisko 600 jezior o pow. większej od 1 ha, pod utworami lodowcowymi występują pokłady soli kamiennej i potasowej, w warstwach trzeciorzędowych pokłady węgla brunatnego, gliny ceramicznej.


Inne hasła zawierające informacje o "Kujawy":

1408 ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Kraina historyczna ...

Bolesław V Wstydliwy ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

Toruń ...

Czwartorzęd ...

Roztocze Choszczno roztocze (Acari, daw. Acarina) – rząd małych pajęczaków (l. poj. roztocz)Inne: Roztocza Zobacz też: Kujawy , Małopolska , Mazowsze , Mazury , Podlasie , Pomorze , Śląsk , Warmia , Wielkopolska ...

Zygmunt II August ...

Wojna o Księstwo Halicko-Włodzimierskie w latach 1340-1392 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kujawy":

016a. Polska Piastów (plansza 11) ...

044 Polska za panowania Kazimierza Wielkiego (plansza 7) ...

044 Polska za panowania Kazimierza Wielkiego (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie