Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tropie (województwo małopolskie)

Tropie (województwo małopolskie)

Tropiewieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie nowosądeckim , w gminie Gródek nad Dunajcem . Na początku XX wieku do wsi przyłączono miejscowość Wiatrowice oraz Habalina . Od południa wieś graniczy przez Dunajec z Witowicami Dolnymi , a od zachodu z Wytrzyszczką .

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim .

Historyczne nazwy: de Tropstin ( 1231 ), de Tropstyn albo Tropie ( 1240 ). Co najmniej od VIII wieku miejscowość (jako miejsce przeprawy przez Dunajec ) stanowiła integralną część szlaku łączącego drogi biegnące z Bizancjum z Bałtykiem . Była to tzw. Brama sądecka.

Tradycja ludowa przechowała wzmiankę, iż w miejscu lokalizacji obecnego kościoła śś. Świerada i Benedykta (jednej z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, której budowa przypada na XI w.), oraz pustelni św. Świerada , znajdowały się kiedyś święty gaj i pogańska świątynia .

Po przeciwnej stronie Dunajca znajduje się odbudowany w XX w. zamek Tropsztyn .

W Tropiu urodził się Władysław Bobowski , polski duchowny katolicki, biskup tarnowski .

Spis treści

Historia

W roku 1158 Gejza II obdarzył dotacjami kościół pw. św. Emmerama w Tropiu. W dokumentach sprzedaży dóbr Tropsztyna z roku 1535 , kościół wzmiankowany jest jako pw. św. Geralda , a od roku 1556 do 1603 służy protestantom jako zbór kalwiński.

W pobliżu zamku Tropsztyn osiedlił się pustelnik, zapewne jeden z pierwszych szerzycieli chrześcijaństwa na tych ziemiach – Świrad . Koło jego pustelni wytworzyła się następnie osada, która w dokumencie z roku 1282 (Kod. Dyp. Małopolski III.343) nosi nazwę Swirad (Swiradz). Jeszcze w XVI w. nazwa osady Swiradz utrzymywała się, ale tylko jako nazwa parafii. Prawdopodobnie pierwotna nazwa wsi Tropie obejmowała rozległy obszar leśny, na którym z czasem powstały niwy , a następnie wsie takie jak Swiradz, Wytrzeszczka, Parkoszówka, Wiatrowice , Witowice i inne.

Pierwszymi osadnikami byli tu poszukiwacze złota oraz innych kruszczów i minerałów przybywający z obszarów niemieckich, zaproszeni przez królów Gejzę II , a następnie Belę IV oraz Wacława I [] po roku 1241 . Wznosili tu obronne zamki, mające chronić północną granicę królestwa Węgier, a których okoliczne nazwy świadczą o pochodzeniu właścicieli, podobnie jak zamki spiskie : pobliski zamek w Melsztynie czy zamek w Rytrze . Prawdopodobnie nazwa wsi nawiązuje do niemieckiej nazwy miasta Opawy (niem. Troppau, staropol. Tropawa), skąd mogli przybyć pierwsi osadnicy.

W roku 1241 wieś i parafie spustoszyli Mongołowie. Dopiero w roku 1347 Piotr Brandis odbudował świątynię i uposażył parafię.

Pierwsza pisemna wzmianka o murowanym zamku w Tropiu/Tropsztynie (=Trop + stein kamień) pochodzi z roku 1382 . Z zapisów wynika, że zamek był własnością rycerskiego rodu Gierałtów -Ośmiorogów (niem. Geraldów).

W Rożnowie , 5 km na południe od Tropia, znajdują się ruiny zamku , którego właścicielem przez był m.in. Zawisza Czarny . Natomiast 6 km na północ od wsi znajdują się ruiny średniowiecznego zamku w Czchowie .

Zabytki

Tropie
Kościół

Kościół
Chrzcielnica w kościele, w ścianie za drzwiczkami

Chrzcielnica w kościele, w ścianie za drzwiczkami
Pustelnia św. Świerada

Pustelnia św. Świerada
Kaplica cmentarna na cmentarzu

Kaplica cmentarna na cmentarzu
Widok z zamku Tropsztyn na miejscowość Tropie. W środkowym planie widać zabudowania kościółka w Tropiu

Widok z zamku Tropsztyn na miejscowość Tropie. W środkowym planie widać zabudowania kościółka w Tropiu
 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tropie (województwo małopolskie)":

Pęcice ...

Uznam ...

Władysław Komar ...

Czerwińsk ...

Strzebielino ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Borowice (województwo dolnośląskie) ...

Ścięgny ...

Miłków (województwo dolnośląskie) ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tropie (województwo małopolskie)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 19) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie