Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój
Herb
Flaga
Herb Kudowy-Zdroju Flaga Kudowy-Zdroju
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina
• rodzaj
Kudowa-Zdrój
miejska
Założono1354
Prawa miejskie 1945
Burmistrz Czesław Kręcichwost
Powierzchnia 33,90 km²
Wysokość370-420 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

10 137[1]
300 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 74
Kod pocztowy 57-350 57-351
Tablice rejestracyjne DKL
Położenie na mapie Polski

Kudowa-Zdrój
50°26'N 16°14'E / 50.433, 16.233 Na mapach: 50°26'N 16°14'E / 50.433, 16.233
TERC
( TERYT )
5020108031
Miasta partnerskie Náchod
Hronov
Horn-Bad Meinberg
Urząd miejski
ul. Zdrojowa 24
57-350 Kudowa-Zdrój
Strona internetowa miasta
Sanatorium "Polonia"
Pijalnia wód oraz fragment Parku Zdrojowego
Kaplica czaszek
Park zdrojowy
Park zdrojowy i pijalnia
Zameczek – stara część
Zameczek – nowa część
Sanatorium Polonia

Kudowa-Zdrój ( niem. Bad Kudowa, czes. Lázně Kudova lub Lázně Chudoba) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim , w powiecie kłodzkim . W latach 1976-1991 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Kudowa-Zdrój . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego . Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 10 137 mieszkańców. W miejscowości działa klub piłkarski Włókniarz.

Spis treści

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset ( pol. ). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14]., Kudowa-Zdrój ma obszar 33,99 km², w tym:

 • użytki rolne: 40%
 • użytki leśne: 15%

Miasto stanowi 2,07% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób %osób %osób %
populacja10 274100544753482747
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
302,3160,3142

Według danych z roku 2002[3] średni dochód na mieszkańca wynosił 1762,08 zł.

Geografia

Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. [] nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję ( czes. Metuje) wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego ). Położenie Kudowy na południowych stokach powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej , od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota . Do 21 grudnia 2007 posiadało cztery przejścia graniczne na granicy z Czechami , w dzielnicach: Słone, Czermna , Brzozowie (Brzozowice) i Pstrążna , wszystkie zlikwidowane na mocy Układu z Schengen .

Tranzyt

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně . W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech . Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko -Kudowa-Czechy w 1905 r. W wyniku II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Strona czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny [].

Ostatecznie miasto weszło w skład państwa polskiego. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Jednocześnie w 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie .

Turystyka

Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy jest położona w dzielnicy miasta Czermna Kaplica Czaszek – jedna z trzech w Europie (kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy), odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych ( wody arsenowe ) i otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko. W Kudowie organizowane są Festiwale Moniuszkowskie, których repertuar złożony jest w większej części z dzieł Stanisława Moniuszki , twórcy polskiej opery narodowej[4][5].

Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe ( Szczeliniec Wielki , rezerwat Błędne Skały ), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów.

Posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach (możliwość z korzystania z zabiegów przyrodo-leczniczych), jak i w licznych pensjonatach i hotelach.

Kudowa również posiada trzy wody źródlane, dwie z nich (Marchlewski i Śniadecki) są umieszczone w budynku (można się napić za złotówkę), a trzeci jest umieszczony niedaleko stawu (w Parku Zdrojowym, bez opłat), niestety nie ma podziału na zimną i ciepłą jak dwa poprzednie.

W Kudowie działa również Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby, gromadzące wszelkie gadżety związane z tym płazem oraz Szlak Ginących Zawodów.

W dzielnicy Czermna udostępniona jest do zwiedzania szopka zbudowana w latach 1904-1924 składająca się z ok. 250 ruchomych figurek lipowych[6][7].

W Pstrążnej znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego ze skansenem , w którym zgromadzono m.in. drewniane budynki z ziemi kłodzkiej wraz z zabytkami kultury materialnej : ich wyposażeniem – meblami, pościelą, sprzętami gospodarskimi. Muzeum wydaje także kwartalnik Pamiętnik Kudowski .

Piesze szlaki turystyczne:

Religia

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

 • Kościół Rzymskokatolicki
  • Parafia św. Katarzyny ul. Kościelna 12
  • Dom Zakonny Misjonarzy Klaretynów ul. Lubelska 3
  • Parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Słoneczna
  • Kaplica Sióstr Elżbietanek, ul. Kombatantów
  • Parafia pw. świętego Bartłomieja, ul. Kościuszki 54 (Czermna)
  • Dom zakonny Willa Diana, al. Jana Pawła II
 • Kościół Ewangelicko-Augsburski (Góra Parkowa)
  • Filiał parafii w Kłodzku
 • Kościół Zielonoświątkowy
  • Zbór w Kudowie-Zdroju – ul. Zdrojowa 41

Kontrowersje w sprawie nazwy

Nazwa miejscowości Kudowa Zdrój pisana z łącznikiem (dywizem) jest nazwą urzędową, ustaloną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji po zasięgnięciu opinii Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych i opublikowaną w Dzienniku Ustaw. W 2004 roku Rada Języka Polskiego uchwaliła taki sposób zapisu wieloczłonowych nazw miejscowych[8][9][10]. Forma nazwy pisana bez łącznika, tzn. "Kudowa Zdrój" jest obecnie formą potoczną.

Dzielnice i osiedla

Sąsiednie gminy

Lewin Kłodzki , Radków , gmina Szczytna . Gmina sąsiaduje z Czechami.

Miasta Partnerskie

Náchod   Czechy
Hronov   Czechy
Horn-Bad Meiberg   Niemcy

Zobacz też

Imię noszą lub nosiły

MS Kudowa Zdrój, drobnicowiec , zatonął 20 stycznia 1983.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kudowa-Zdrój":

1972 ...

Teatr Nasz ...

Flins ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Kowary ...

Wrzosówka (dopływ Kamiennej) ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Przełęcz Lubawska ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Leon Mieczysław Zawiejski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kudowa-Zdrój":

234. Polska droga do demokracji (plansza 16) ...

Położenie i podział administracyjny Polski (plansza 10) ...

Wody podziemne i bilans wodny Polski (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie