Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kuc islandzki

Kuc islandzki

Kuc islandzki

Kuc islandzki - rasa konia domowego z rodziny kuców.

Spis treści

Pochodzenie

Kuce islandzkie przybyły do Islandii w IX wieku wraz z norweskimi osadnikami. Islandy są w typie kuca pierwotnego, z bardzo niewielką domieszką krwi orientalnych, ponieważ od XIII do XIX w. obowiązywał zakaz przywożenia innych koni na wyspę.

Wygląd

Kuc islandzki ma krępą budowę, dużą głowę, oraz mocne, krótkie kończyny. Zad dobrze umięśniony, płaski lub lekko ścięty. Wysokość w kłębie wynosi od 130cm do 145cm, ale zdarzają się większe osobniki. Owłosienie grzywy i ogona bardzo bujne. W zimie islandom wyrasta bardzo gruba zimowa sierść, często są wtedy nie do poznania. Występują wszystkie typy umaszczenia.

Charakter

Kuce te są bardzo przyjaźnie nastawione do człowieka, są również spokojne. Są niezwykle ciekawskie. Są to konie twarde, na Islandii w surowym klimacie i przy zmiennej pogodzie doskonale sobie dawały radę. Często zamiast komfortowej stajni wolą zwykły daszek. Uwielbiają towarzystwo innych koni i pozostawione samotnie na wybiegu cierpią. Jeżeli nie mamy drugiego konia, kuc zadowoli się towarzystwem kozy albo w ostatecznosci owcy.

Opis

Islandy są niezwykle wytrzymałe, przez co nadają się także do jazdy wierzchem także dla dorosłych o większej wadze. Nie są wymagające pod względem żywienia, najlepiej żywić je granulatem. Oprócz podstawowych chodów odznaczają się także dwoma innymi: töltem i inochodem (ang. pass). Tölt jest bardzo wygodny dla jeźdźca, ponieważ praktycznie nie odczuwa wstrząsów i nie trzeba anglezować. Tölt nie jest zlepkiem kłusa i galopu , jak często można słyszeć! Tak wygląda kolejność stawiania nóg w tōlcie [1] . Töltem kuc może się poruszać długo, nie męczy go to aż tak jak poruszanie się inochodem. Inochód przypomina chód wielbłąda. W średnim tempie nie jest zbyt wygodny dla jeźdźca, przyjemność z jazdy inochodem odczuwa się praktycznie tylko gdy jeździmy inochodem w tempie wyścigowym. Inochodem można się poruszać zarówno w tempie stępa jak i galopu. Tak wygląda kolejność stawiania nóg w inochodzie [2]  ; krzyżyk oznacza fazę zawieszenia, tzn. kiedy żadna z nóg nie dotyka podłoża. Inochód (pass) jest na dłuższych odcinkach bardzo męczący dla konia. Jazda inochodem w zebraniu jest niemożliwa. W Islandii a także w Niemczech organizowane są wyścigi töltowców i inochodzistów.

Ciekawostki

Każdemu nowonarodzonemu islandowi nadaje się zwyczajowo islandzkie imię, np. Refur, Aðall, Fiðla.


Inne hasła zawierające informacje o "Kuc islandzki":

1977 ...

1980 ...

2010 ...

Alfabet ...

1927 ...

Odkrycia i badania Arktyki ...

Języki germańskie ...

Język norweski ...

Królestwo Islandii ...

Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kuc islandzki":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 15) ...

Uwarunkowania i charakterystyczne cechy klimatu w Polsce (plansza 8) ...

204. Klimat Polski (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie