Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Księga Ozeasza

Księga Ozeasza

Księga Ozeasza - jedna z ksiąg Pisma Świętego stanowi część ksiąg prorockich Starego Testamentu . W kanonie hebrajskim stanowiła część Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych.

Doświadczenia miłości i cierpienia, gdy żona opuściła Ozeasza dla innego mężczyzny, stały się dla niego inspiracją do wyrażenia w tej księdze miłości Boga do Izraela i Jego smutku z powodu odrzucenia tej miłości przez ludzi.

Spis treści

Treść

Część 1: Smutek Ozeasza z powodu jego żony, oraz smutek Boga z powodu Izraela 1-3

  • Żona i dzieci Ozeasza 1-2,1
  • Niewierny Izrael 2,2-23
  • Ozeasz odzyskuje swoją żonę 3


Część 2: Bóg kocha Izraela, ale będzie jego sędzią 4-13


Epilog: Obietnica odnowy, jeśli Izrael okaże skruchę 14

Czas i miejsce

Wydarzenia z Księgi Ozeasza dzieją się równolegle z początkową dzia­łalnością Izajasza . Prorok Ozeasz pochodził z Północnego Królestwa. Jego służba rozpoczęła się w czasie panowania ostatniego liczącego się króla Izraela, Jeroboama II , i trwała przez dwadzieścia lat załamania świetności państwa, w okresie panowania sześciu królów i zdobycia stolicy Izraela, Samarii , przez Asyryjczyków w 721 r. przed Chr.

Prorok

Imię "Ozeasz" oznacza "zbaw" i jest skrótem imienia Jehoshua (hebr. "Jahwe jest zbawieniem"), co ma pewną wymowę zważywszy na treść całej księgi.

Niewiele wiadomo o pochodzeniu proroka. Był on synem niejakiego Beeriego, o której to postaci nie posiadamy na kartach Pisma Świętego żadnych informacji.

Ozeasz był mężczyzną o dużej wrażliwości. Smutne przeżycia osobiste wzmogły w nim jeszcze zdolność współczucia. Jego proroctwa dotyczą przeważnie sądu, lecz wyrażone są słowami wiernej miłości i troski.

Przesłanie

Ludzie zaczęli zwracać się do kananejskiego boga płodności - Baala . Korupcja religijnego i społecznego życia Izraela sprawiła, że upadek był nieuchronny. Prorok głosi jednak głęboką miłość Boga do niewiernego Izraela i Jego pragnienie, aby lud powrócił do Niego i mógł się cieszyć Jego błogosławieństwem.

Osoby, ludy, miejscowości i krainy geograficzne wymienione w Księdze Ozeasza

Księga Ozeasza w kulturze

  • Swoją interpretację fragmentu Księgi Ozeasza (Oz 11, 1-11) stworzyła polska grupa 2Tm2,3 w utworze "Kiedy Izrael był dziecięciem" na albumie dementi (2008).

Źródło

Biblia.net.pl

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Księga Ozeasza":

Mieszko II Lambert ...

Bereza (Białoruś) ...

Akcja (prawo) ...

Stanisław Hozjusz ...

Wojciech Bogusławski ...

Głowacz białopłetwy ...

Jarząb pospolity ...

Turzyca patagońska ...

Herodot ...

William Blake ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Księga Ozeasza":

104 Kontrreformacja w Europie (plansza 5) ...

001. Paprotniki (plansza 21) ...

Zabytki języka polskiego (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie