Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krętek blady

Krętek blady

Krętek blady

Krętek blady (Treponema pallidum) pod mikroskopem elektronowym
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ Spirochaetes
Klasa Spirochaetes
Rząd Spirochaetales
Rodzina Spirochaetaceae[1]
Rodzaj Treponema[1]
Gatunek krętek blady
Nazwa systematyczna
Treponema pallidum
Schaudinn & Hoffmann, 1905
Cechy
Kształt krętki [1]
Barwienie metodą Grama ujemne (ale nie barwią się)[2]

Krętek blady ( łac. Treponema pallidum) – bakteria spiralna, względnie beztlenowa, wykazująca ruch, nie barwi się w metodzie Grama , ale zawiera lipopolisacharyd , więc zalicza się ją do bakterii Gram-ujemnych [2]. Posiada od 6 do 14 skrętów, osiąga średnicę ok. 0,1-0,5 μm i długość od 5 do 15 μm[2]. Jest obligatoryjnym pasożytem . Nie rośnie na podłożach hodowlanych , a w celu laboratoryjnego wyizolowania stosuje się dojądrowe szczepienie zwierząt laboratoryjnych ( królików lub chomików )[3].

Znanych jest pięć podgatunków: T. pallidum pallidum powodujący kiłę, T. pallidum pertenue powodujący frambezję , T. pallidum carateum będący przyczyną pinty , T. pallidum trirocllium, który powoduje kiłę i pintę oraz T. pallidum endemicum wywołujący bejel .

Jest przyczyną choroby przenoszonej drogą płciową – kiły występującej tylko u ludzi . Inną drogą zarażenia jest przeniesienie choroby przez ciężarną matkę na płód. Takie dziecko może urodzić się z poważnymi wadami układu nerwowego i narządów.

Krętek blady jest bakterią wrażliwą na wahania temperatur, światło , wysychanie, związki chemiczne . Może zachowywać żywotność przez 24 h w soli fizjologicznej[3], a w surowicy krwi przez kilka dni. Wrotami zakażenia są narządy płciowe . Po wniknięciu do organizmu szybko dostaje się do naczyń chłonnych i krwionośnych, skąd rozprzestrzenia się w organizmie.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Gabriel Virella: Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wrocław: "Urban & Partner", 2000, s. 201. . 
  2. 2,0 2,1 2,2 Gabriel Virella: Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wrocław: "Urban & Partner", 2000, s. 202. . 
  3. 3,0 3,1 Maria Lucyna Zaremba: Mikrobiologia lekarska : podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997, s. 328. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Krętek blady":

Zawał mięśnia sercowego ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Afekt ...

Vladimir Nabokov ...

Jan Kalwin ...

Krętki Krętki Krętek blady (Treponema pallidum) pod mikroskopem elektronowym Systematyka Królestwo bakterie Typ Spirochaetes Klasa Spirochaetes Rząd SpirochaetalesCechy Kształt krętki Barwienie metodą Grama ujemne Krętki ( łac. Spirochaetes) – ...

Storczyk ...

Jesiotrowate ...

Termity ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krętek blady":

Przegląd i znaczenie bakterii (plansza 7) wolnożyjące, symbiotyczne oraz chorobotwórcze. Przykładem chorobotwórczej bakterii należącej do tej grupy, jest Krętek blady – bakteria wielkości 5-10 μm, względnie beztlenowa, wykazująca ruch. Jest ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 12) ...

138. Choroby zakaźne człowieka (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie