Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gęstość krytyczna

Gęstość krytyczna

Gęstość krytyczna - w kosmologii oznacza taką średnią gęstość materii nierelatywistycznej, jaką miałby Wszechświat o zerowej krzywiźnie i płaskiej geometrii przestrzeni (zawierający wyłącznie materię nierelatywistyczną - model Einsteina-de Sittera). Jej wartość liczbowa wynosi

\rho_{kr}={3H^2_0 \over 8\pi G}=1,88\cdot 10^{-26}\;h^2\;\mathrm{kg/m^3}\;,

gdzie H0 jest stałą Hubble'a , G jest newtonowską stałą grawitacji , zaś h = H0 / (100 km s-1 Mpc-1). Jeżeli więc za h przyjmiemy 0,73 (dane z 2007 - por. stała Hubble'a ), to gęstość krytyczna będzie wynosić zaledwie ok. 10-29 g / cm3 (jedna dziesięciotysięczna joktograma na centymetr sześcienny). Odpowiada to średnio kilku atomom wodoru w każdym metrze sześciennym.

W modelach Friedmana z zerową stałą kosmologiczną , Wszechświat o gęstości mniejszej od krytycznej ma ujemną krzywiznę i geometrię hiperboliczną , Wszechświat o gęstości większej od krytycznej ma krzywiznę dodatnią i geometrię sferyczną .

W jednostkach gęstości krytycznej podaje się jedne z najważniejszych parametrów kosmologicznych - parametry gęstości różnych rodzajów materii i energii. Tak na przykład parametr gęstości materii nierelatywistycznej wynosi \Omega_m=\rho_m / \rho_c\simeq0,24 (najnowsze dane z satelity WMAP ).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Gęstość krytyczna":

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Linz ...

Grenoble ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Fosforan wapnia ...

Kwas fosforowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gęstość krytyczna":

Wielkości fizyczne i ich jednostki (plansza 3) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 18) ...

Zjawiska optyczne w atmosferze (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie