Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kryterium uliczne

Kryterium uliczne

Kryteria wymagają od kolarzy umiejętności wchodzenia w ciasne łuki

Kryterium uliczne lub po prostu kryterium to rodzaj wyścigu kolarskiego , rozgrywanego na względnie krótkim dystansie , na rundach (nie dłuższych niż 5 km), najczęściej na ulicach miasta wyłączonych z ruchu na czas wyścigu.

Długość wyścigu może być ograniczona czasem lub ilością okrążeń (rund). Generalnie, czas trwania imprezy (przeważnie ok. 1 godziny) jest krótszy niż czas trwania "normalnego" wyścigu szosowego. Z tego względu intensywność wysiłku, a co za tym idzie, prędkość średnia osiągana przez zawodników jest wyższa niż w tradycyjnym wyścigu. Zwycięzcą zostaje pierwszy zawodnik, który pokonał określoną liczbę okrążeń i nie został zdublowany.

Imprezy te charakteryzują się także nagrodami (zwanymi "premiami", najczęściej pieniężnymi), zdobywanymi za wygranie pośrednich okrążeń, wcześniej ustalonych (np. każdego co dziesiątego okrążenia).

Odniesienie zwycięstwa w kryterium zależy od dobrych umiejętności technicznych, szczególnie zdolności szybkiego i umiejętnego pokonywania zakrętów , jak również bezpiecznej jazdy w grupie na krótkiej rundzie. Ważna jest także wyjątkowa sprawność, potrzebna do częstych ataków i przyspieszania po wyjściu z zakrętu.

Kryteria są stosunkowo łatwe w organizacji i nie wymagają dużej ilości przestrzeni. Są najpopularniejszą formą wyścigów w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie. Wiele kryteriów organizuje się w tygodniach następujących po dużych wyścigach, takich jak Tour de France , kiedy kolarze są jeszcze w szczycie formy. Jest to także dobra okazja dla publiczności, by z bliska obejrzeć "gwiazdy" światowego kolarstwa, których zmagania śledziło się przed ekranem telewizora.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kryterium uliczne":

Związek organiczny ...

Torfowisko ...

Publikacja naukowa ...

Chrześcijaństwo ...

Marek Nowakowski ...

Stanisław Pyjas ...

Toruń ...

Wrocław ...

Ziemia ...

Cnota ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kryterium uliczne":

04. Rodzaje środowisk społecznych (plansza 11) ...

03. Makrootoczenie przedsiębiorstwa (plansza 8) ...

Ludność Polski (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie