Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piechota morska

Piechota morska

Szeregowy amerykańskiej piechoty morskiej. Da Nang , Wietnam , 1965
Radziecki znaczek pocztowy z 1943 roku przedstawiająca sowiecką piechotę morską
Żołnierz rosyjskiej piechoty morskiej

Piechota morska – w niektórych krajach nazwa oddziałów wojska , wyszkolonych i wyekwipowanych specjalnie do morskich operacji desantowych i walk w rejonach przybrzeżnych, w tym także do szturmu na umocnione pozycje przeciwnika na wybrzeżu (plażach, w portach itd.) i rajdów połączonych ze zorganizowanym wycofaniem. Jednostki te często podporządkowane są organizacyjnie marynarce wojennej , a nie wojskom lądowym ; z kolei w USA występują jako czwarty, "dodatkowy" rodzaj sił zbrojnych.

W polskich siłach zbrojnych określenia "piechota morska" używano w odniesieniu do jednostek Marynarki Wojennej. Pierwszą jednostkę tego typu utworzono w 1951 - 3 Batalion Piechoty Morskiej, stacjonujący w Dziwnowie , rozwinięty następnie jako 3 Pułk Piechoty Morskiej . Podlegał on dowódcy Flotylli Środków Desantowych w Świnoujściu. Pułk ten, po przejściu w podporządkowanie Wojsk Lądowych stał się jednym z komponentów powstałej w roku 1963 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej [1] ("niebieskie berety"), Wg Adama Kalickiego jednostki dywizji częściowo utraciły charakter piechoty morskiej, będąc jedynie piechotą zmechanizowaną zdolną do korzystania z transportu morskiego[2]. Inaczej rzecz ujmuje Edward Wejner[3] - jeden z dowódców niebieskich beretów. Opisując ćwiczenia desantowań na plaże udowadnia, że były to jednostki "morskich komandosów". Dywizję tę rozformowano w 1989 i odtąd Polska nie posiada jednostek tego rodzaju. Obecnie tradycje dywizji kultywuje 7 Brygada Obrony Wybrzeża , w której jedynie na małą skalę prowadzone są próby z transportem morskim.

Najbardziej znaną formacją tego typu jest Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (ang. United States Marine Corps, w skrócie Marines). Do najsłynniejszych akcji z udziałem amerykańskiej piechoty morskiej należą bitwy na wyspach Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej (m.in. Guadalcanal , Tarawa i Iwo Jima ).

Liczne jednostki piechoty morskiej posiadał też ZSRR , a obecnie Rosja i Ukraina, ponadto Chiny i Indie.

Historycznie, piechota morska byli to żołnierze umieszczani na okrętach , których głównym zadaniem była walka wręcz podczas abordażu na pokładzie wrogiego okrętu.

Przypisy

  1. Oficjalna (jawna) nazwa - 7 Dywizja Obrony Wybrzeża
  2. Adam Kalicki: Desant na huśtawce w: Raport-wto 08/2007
  3. Edward Wejner: Wojsko i politycy bez retuszu

Bibliografia

  1. Jerzy Kajetanowicz: Polskie wojska lądowe 1945-1960 : skład bojowy, struktury organizacyjne i uzbrojenie. Toruń; Łysomice: Europejskie Centrum Edukacyjne, 2005. . 
  2. Andrzej Wojtaszak, Kazimierz Kozłowski: Żołnierz polski na Pomorzu Zachodnim X-XX wiek : materiały z sesji naukowej z 10 listopada 1999 r. : praca zbiorowa. Szczecin: Oddział Edukacji Obywatelskiej, 2001. . 
  3. Edward Wejner: Wojsko i politycy bez retuszu. Toruń: Adam Marszałek, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Piechota morska":

Wittenberga ...

Napoleon ...

1677 ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

1457 ...

Armia Czerwona ...

Uniwersytet ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

1667 ...

Stanisław Taczak ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piechota morska":

010a. Rzym (plansza 11) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie