Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

krucjata dziecięca

krucjata dziecięca jest nazwą nadaną mieszaninie faktów i fikcji, która została uwieczniona w średniowiecznych kronikach jako wyprawa krzyżowa dzieci, które przez samą czystość serca miały oswobodzić Ziemię Świętą z rąk muzułmanów.

Popularny obraz

Według długo funkcjonującej, popularnej wersji wydarzeń, w 1212 roku we Francji lub Niemczech pojawił się chłopiec, który utrzymywał, że został nawiedzony przez Chrystusa, który nakazał mu zorganizowanie krucjaty. Dzięki rzekomym cudom i objawieniom został zauważony i zebrał tłum zwolenników, wśród których mogło być nawet 20 000 dzieci. Poprowadził ich na południe w stronę Morza Śródziemnego, które miało rozstąpić się, by przepuścić ich do Ziemi Świętej. To nie nastąpiło, ale dwóch kupców zaoferowało siedem statków dla tylu dzieci. Dzieci zamiast do Ziemi Świętej trafiły jednak do Tunezji, gdzie zostały sprzedane w niewolę. Inna wersja podaje, że dzieci zginęły, gdy sztorm rozbił statki o wyspę San Pietro w pobliżu Sardynii. Jeszcze inna wersja głosi, że nigdy nie dotarły do morza, umierając po drodze z głodu i wycieńczenia.

Badania naukowe

Według badań naukowych z końca zeszłego wieku, wydaje się, że były dwa niezależne ruchy ludowe w 1212, które stanowiły kanwę dla późniejszych relacji o Krucjacie Dziecięcej: jeden w Niemczech, drugi - we Francji. Podobieństwa między nimi spowodowały, że w kronikach zlały się w jedną relację, która dodatkowo w różnych wersjach była na różne sposoby przeinaczana.

Ruch Nikolasa z Niemiec

Pierwszy z tych ruchów został zapoczątkowany przez Nikolasa, pastucha z Niemiec. Poprowadził on swoją grupę przez Alpy do Italii. Około 7000 z nich dotarło do Genui pod koniec sierpnia 1212. Jednak ich plany zostały pokrzyżowane, kiedy wody Morza Śródziemnego nie rozstąpiły się przed pielgrzymami, jak obiecywał Nikolas. Część pielgrzymów skierowała się do domów, inni powędrowali do Rzymu, jeszcze inni mogli powędrować do Marsylii, gdzie zostali prawdopodobnie sprzedani w niewolę. Do domów dotarło jednak niewielu, a do Ziemi Świętej - nikt.

Ruch Stephena z Francji

Przywódcą drugiego z tych ruchów był pastuszek imieniem Stephen de Cloyes, który utrzymywał, że jest w posiadaniu listu od Jezusa do króla Francji. Przyciągnął tłum liczący około 30 000 ludzi i poprowadził go do Saint-Denis, gdzie widziano jak czyni cuda. Jednak król Filip II August (któremu doradzał w tej sprawie Uniwersytet w Paryżu) rozkazał tłumowi rozejść się do domów. Większość uczestników zajścia posłuchała rozkazu. Żadne z ówczesnych źródeł nie wspominają o planach udania się do Ziemi Świętej.


Inne hasła zawierające informacje o "krucjata dziecięca":

Wyprawy krzyżowe ...

Chirurgia ...

1988 ...

Dniepropetrowsk ...

Zakon krzyżacki ...

II wyprawa krzyżowa ...

Zakon rycerski ...

Karol I Andegaweński ...

1992 ...

1993 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "krucjata dziecięca":

015. Wyprawy krzyżowe (plansza 6) ...

022 Źródła pisane z czasów średniowiecza (plansza 18) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie