Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krokodyle łzy

Krokodyle łzy

Krokodyle łzy – wydzielina specjalnego gruczołu solnego, występującego u niektórych krokodyli ( krokodyl różańcowy ).

Wydzielina ta pomaga w pozbyciu się nadmiaru soli z organizmu zwierzęcia i usuwana jest przez kanaliki położone w pobliżu oczu , szczególnie po posiłku.

Zjawisko to spowodowało powstanie mitu, sięgającego być może nawet XIII wieku , że krokodyl płacze z żalu nad tym, iż pozbawił swą ofiarę życia, a także porzekadła, że "krokodyl mięso zje, a potem nad kośćmi płacze", będącego synonimem fałszywego żalu. Porównanie takich oszukańczych intencji do krokodylich łez zakorzeniło się w całej cywilizacji europejskiej i znajduje swój odpowiednik w najważniejszych europejskich językach.

Czasami sformułowanie "krokodyle łzy" lub "krokodyli płacz" bywa błędnie utożsamiane (w polszczyźnie) z płaczem obfitym, nie dającym się pohamować, ale jest to skutek braku wiedzy o rzeczywistym źródle pochodzenia tego związku frazeologicznego .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Krokodyle łzy":

Jura ...

Święta Kinga ...

1980 ...

1975 ...

Płacz ...

Kręg ...

Zęby ...

1949 ...

Prometeusz (mitologia) ...

Związek frazeologiczny (ośrodkiem frazeologizmu jest rzeczownik , przymiotnik , imiesłów przymiotnikowy , czy rzadziej przysłówek , jak np. Krokodyle łzy , dziadowski bicz , częstochowski rym, krótko i węzłowato itd.), zwrot (ośrodkiem frazeologizmu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krokodyle łzy":

024. Gady – pierwsze owodniowce (plansza 24) ...

Gady i płazy (plansza 15) ...

Gady i płazy (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie