Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) to polskie stowarzyszenie mające za cel z jednej strony poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce, a z drugiej – pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom wybitnie uzdolnionym. Fundusz został stworzony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy wielu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 23 lutego 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego . 6 czerwca 2009 roku, podczas uroczystego koncertu z okazji 25-lecia Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym, Ryszard Rakowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski .

Fundusz zasłynął z nowatorskiego podejścia do pomocy uzdolnionym dzieciom, poprzez organizację ogólnopolskich warsztatów w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalnych obozów naukowych.

Fundusz jest również organizatorem polskiego etapu Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists ).

Obecnie w skład Zarządu Funduszu wchodzą:

  • Ryszard Rakowski (b. sekretarz i wpółzałożyciel)
  • dr Wojciech Augustyniak
  • prof. Bogdan Cichocki
  • prof. M. Katarzyna Kornacka (wiceprzewodnicząca)
  • prof. Włodzimierz Lengauer (wiceprzewodniczący)
  • prof. Jan Madey (przewodniczący)
  • prof. Zbigniew Marciniak
  • Aleksander Pęszko (skarbnik)
  • prof. Lucjan Piela
  • Maria Mach (sekretarz)
  • prof. Tomasz Strahl

Program pomocy wybitnie uzdolnionym

Corocznie Fundusz wybiera grono tak zwanych stypendystów na podstawie dostarczonych przez wnioskodawców (uczeń, szkoła, rodzice) dowodów zainteresowań akademickich, takie jak prace własne, opracowania, lista przeczytanych książek akademickich czy po prostu szczegółowy opis zainteresowań. Oceny szkolne nie są przy tym brane pod uwagę. Ważnym czynnikiem jest zawsze uczestnictwo i sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale nie jest on decydujący. Jeśli dany uczeń nie został zakwalifikowany jako stypendysta, może uzyskać niższy status, taki jak podopieczny lub kandydat na stypendystę.

Stypendyści Funduszu nie otrzymują żadnych pieniędzy w formie gotówki, którą można by swobodnie wydawać. Mogą za to uczestniczyć bezpłatnie w warsztatach i obozach naukowych, trwających tydzień lub dwa, przy czym dodatkowo zwracana jest całość kosztów transportu poniesionych przez stypendystę. Spośród instytutów przez wiele lat najaktywniej uczestniczących w organizacji tych zajęć znajdują się m.in.

a także liczne wydziały humanistyczne i artystyczne czy Akademie Muzyczne. Fundusz organizuje także koncerty stypendystów muzycznych (m.in. na Zamku Królewskim , w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich ) i wystawy prac plastycznych.

Najważniejszym wydarzeniem jest jednak ogólny obóz naukowy w Świdrze (w roku szkolnym 2005 / 2006 obóz odbył się w Miedzeszynie , przed rokiem 2000 odbywał się w Jadwisinie pod Warszawą ), trwający około 10 dni wielodyscyplinarny zjazd stypendystów z różnych dziedzin (matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia, filologia, muzyka, plastyka itd.). Od rana do późnego wieczoru odbywają się wykłady prowadzone przez znanych profesorów, warsztaty prowadzone przez młodych naukowców, spotkania ze znanymi intelektualistami, a także zajęcia sportowe.

W trakcie wakacji letnich stypendyści Funduszu mają możliwość wziąć udział w międzynarodowych obozach naukowych takich jak

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest też aktywnym uczestnikiem dyskusji o zmianach w systemie edukacyjnym w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kształcenie dzieci uzdolnionych.

Znani stypendyści

Linki zewnętrzne

  • The gift . W: Warsaw [on-line]. 30 października 2002.
  • Joanna Cieśla: Lokata w genialne dzieci. Jak zdolny, to sobie poradzi? . W: Warsaw [on-line]. 9 marca 2010.
  • Andrzej Sękowski. Problems of the education of gifted children in the countries of Middle East Europe. „Education of the gifted in Europe: theoretical and research issues”, ss. 104–117 (1992). Swets & Zeitlinger. 


Inne hasła zawierające informacje o "Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci":

Dzień Zmarłych ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...

Brno ...

Uznam ...

Vytautas Landsbergis ...

Meczet w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci":

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 2 (plansza 18) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 12) ...

01 Znaki drogowe - dodatkowe znaki szlaków rowerowych (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie