Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

kraje arabskie

kraje arabskie - Współczesne kraje arabskie to kraje, w których znaczącą część ludności stanowią Arabowie lub które są ściśle związane z Arabami. Pojęcie "kraju arabskiego" nie jest ściśle zdefiniowanym. Wyznaczają go zachodzące na siebie kryteria językowe, historyczne, kulturowe i polityczne. W krajach Maghrebu znaczną rolę odgrywają Berberowie, na tyle silnie zarabizowani, że krajów tych nie wyłącza się z grupy krajów arabskich. Krajów arabskich nie można utożsamiać z ogółem krajów islamskich – są one wyodrębnione ze względu na istnienie kulturowej i językowej wspólnoty (kultura arabska kształtowana jest zresztą przez wiele religii).

Do krajów arabskich nie wlicza się także tych, w których Arabowie stanowią po prostu dużą mniejszość etniczną (np. Iran, Turcja, Francja) lub których kultury i dzieje kształtowali, lecz obecnie nie odgrywają w nich większej roli (Malta, Afryka Wschodnia, Indonezja, południowe Indie). Wlicza się do nich czasem kraje nie zamieszkane przez etnicznych Arabów w których jednak wpływy arabskiej kultury są silne, i które wykazują dążenia do integracji ze światem arabskim (np. Dżibuti, Komory, Somalia).

Kraje arabskie mają własną organizację o nazwie Liga Państw Arabskich.


Inne hasła zawierające informacje o "kraje arabskie":

Dzień Zmarłych ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

1986 ...

Trójpodział władzy ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Ptačí kámen ...

Przemysł chemiczny ...

Habsburgowie ...

Armia Czerwona ...

Herodot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "kraje arabskie":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 3) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

36. Organizacje międzynarodowe - OBWE, OPA, UA (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie