Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kraina (Słowenia)

Kraina (Słowenia)

Herb

     Kraina

     Kraina na mapie Austro-Węgier

Kraina ( słń. Kranjska, wł. Carniola, niem. Krain) - jeden z regionów historyczno-etnograficznych tworzących dzisiejszą Słowenię . Wchodziła w skład Rzeszy Niemieckiej . W XIX wieku jako Księstwo Krainy była krajem koronnym Austro-Węgier . Tradycyjnie dzieli się na Górną Krainę (Gorenjska), Dolną Krainę (Dolenjska) z Białą Krainą (Bela krajina) i Wewnętrzną Krainę (Notranjska).

Historia

Kraina jako samodzielna jednostka polityczna - jedna z marchii na południowo-wschodnim pograniczu państwa frankijskiego - powstała pod koniec IX wieku. W 952 roku została, wraz z pozostałymi marchiami, podporządkowana Księstwu Bawarii, a w 976 Księstwu Karyntii.

Marchia Krainy została trwale wyodrębniona w roku 1040 ; wtedy również przyłączono do niej Marchię Wendyjską. 11 czerwca 1077 roku marchie Krainy i Istrii zostały przyłączone do Patriarchatu Akwilei . Patriarchowie w roku 1122 podzielili Krainę na kilka wielkich lenn . W XII wieku Republika Wenecka stopniowo zagarnęła pobrzeże Półwyspu Istryjskiego . Pozostała część Marchii Istryjskiej przypadła Krainie. W latach 1245 - 1246 Kraina została po raz pierwszy połączona pod wspólnym berłem z krajami austriackimi jako włość Fryderyka II Bitnego z dynastii Babenbergów , a ok. 1254 roku straciła uprzywilejowany status marchii. W latach 1268 - 1278 region wchodził w skład królestwa Przemysła II Ottokara .

W 1278 roku Kraina po raz pierwszy znalazła się pod panowaniem Habsburgów , jednak już w 1282 została nadana hrabiom Tyrolu z dynastii Meinhardingów. Habsburgowie opanowali ją na stałe po wygaśnięciu tej dynastii w 1335 roku. W 1364 Rudolf IV Założyciel podniósł Krainę do rangi księstwa (Herzogtum). Tytuł ten cesarz zatwierdził dopiero w roku 1590 . Lenna składające się na Krainę zostały ostatecznie zjednoczone w 1607 roku. Wraz z otaczającymi ją krajami koronnymi Kraina tworzyła tzw. Austrię Wewnętrzną.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kraina (Słowenia)":

II wiek ...

I wiek ...

Maciej Słomczyński ...

79 ...

Kosynierzy ...

Habsburgowie ...

Herodot ...

Jezioro Mikołajskie ...

Jezioro Jagodne ...

Mikołajki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kraina (Słowenia)":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 8) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie