Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krab wełnistoszczypcy

Krab wełnistoszczypcy

Krab wełnistoszczypcy

Krab wełnistoszczypcy sfotografowany niedaleko Łaby
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Grapsidae
Rodzaj Eriocheir
Gatunek krab wełnistoszczypcy
Nazwa systematyczna
Eriocheir sinensis
Milne-Edwards , 1854

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) – gatunek kraba , który został na początku XX w. zawleczony do Morza Północnego i Bałtyku z Chin w wodach balastowych statków płynących do Niemiec . Jego nazwa pochodzi od "futerka" na szczypcach samców, tak że widać tylko końcówki szczypiec.

Wymiary
Szerokość karapaksu dorosłych osobników wynosi 50-80 mm, czasem może dochodzić do 100 mm.
Pożywienie
Jest wszystkożerny, żywi się głównie roślinami , a także bezkręgowcami ( mięczakami , rurecznikami , larwami owadów ), i padliną . Nie zostało potwierdzone, aby chwytał szczypcami ryby . Jest to mało prawdopodobne ze względu na jego powolne poruszanie się.
Środowisko
brzegi i wody o głębokości 10 metrów.
Dymorfizm płciowy
Samice mają mniej "włosów" na szczypcach. Oprócz tego płcie różnią się kształtem odwłoka: u samicy jest bardziej zaokrąglony, a u samców ma kształt dzwonu. Samice tego gatunku są ponadto mniejsze od samców
Odwłok samicy kraba wełnistorękiego
Występowanie
Naturalnie występuje na terenie Chin i Korei , został zawleczony do Europy i Ameryki Północnej . Zamieszkuje nory wykopane na dnie wód słodkich.
Rozmnażanie i rozwój
Ponieważ rozmnażają się tylko w estuariach , a większość życia spędzają w wodzie słodkiej, odbywają wędrówki z rzek w stronę mórz. Mogą pokonać nawet 12 km dziennie i ponad 300 km łącznej trasy. Rozmnaża się w wodach słodkich, słonych i słonawych, chociaż nie zaobserwowano, aby rozmnażały się w Polsce, nie udało się też doprowadzić do wylęgu w niewoli. Okres godowy przypada na okres październik - styczeń , młode wykluwają się od marca do czerwca , w zależności od temperatury otoczenia. Dojrzałość płciową osiągają po 1-2 latach w Chinach i po 3-5 latach w Europie.
Znaczenie biologiczne i przemysłowe
Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Krab ten jest jedzony jedynie w Chinach, gdzie jest pokarmem cenionym i dość szeroko rozpowszechnionym.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Krab wełnistoszczypcy":

Supernowa ...

Pulsar ...

Morze Barentsa ...

Żółwie ...

Krab wełnistoszczypcy Krab wełnistoszczypcyKrab wełnistoszczypcy sfotografowany niedaleko Łaby Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Podtyp skorupiaki Gromada pancerzowce Rząd dziesięcionogi Rodzina Grapsidae Rodzaj Eriocheir Gatunek Krab wełnistoszczypcy Nazwa systematyczna Eriocheir sinensis Milne-Edwards , 1854Krab wełnistoszczypcy, krab ...

1054 ...

Gabon ...

Stawonogi ...

Województwo podkarpackie ...

Makau ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krab wełnistoszczypcy":

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 5) ...

030. Oddziaływania międzypopulacyjne (plansza 22) ...

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie