Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Królewski Protokół

Królewski Protokół

Tytulatura królewska - w starożytnym Egipcie zwana "Królewskim Protokołem" - był to pełny zestaw imion noszonych przez faraonów . Tytulatura królewska (z wyjątkiem Nomen) była swoistym manifestem programowym panującego faraona. Większość faraonów znana jest ze swego imienia otrzymywanego podczas narodzin (Nomen), jednakże listy faraonów prezentują ich pod imieniem tronowym (Prenomen).
W skład tytulatury wchodziło pięć imion:

Spis treści

Najstarsze - " Horusowe "

G5

- wpisane w fasadę pałacu ( serech ). Imię króla wpisywano tam w ramy planu pałacu. Było oficjalnym imieniem faraona do wczesnego okresu Starego Państwa .

Nebty - "Dwu Pań"

G16

- wężycy ( kobry ) Wadżet - patronki Delty i sępicy Nechbet - patronki Doliny. Imię stanowiące echo książęcej kariery następcy tronu, zapowiadającej koronację.

"Złotego Horusa"

G8

- symbolizujące prawdopodobnie triumf Horusa nad Setem oraz wyrażające znaczenie jakie miało złoto w wierzeniach o nieśmiertelności i wieczności.

Prenomen - "nesuit-biti"

M23
X1
L2
X1

- "Ten-który-należy-do-Pszczoły i Trzciny" (symbole Górnego i Dolnego Egiptu ); przyjęte tłumaczenie: Król Górnego i Dolnego Egiptu. Imię tronowe, przyjmowane przez faraona podczas jego koronacji. Zapisywane tak jak i Nomen w kartuszu (magicznym węźle 'szen').

Nomen - "Sa-Ra"

G39N5

- "Syn Re , Pana Światłości" - jako jedyne z tytulatury, nadawane dziecku z rodziny królewskiej przy narodzinach. Było to często imię rodowe, jak np. u Ramzesów. Zapisywane tak jak i Prenomen w kartuszu .

Neb Taui

V30
N17
N17

- "Pan Obu Krajów". Epitet, będący obok Pięciu Wielkich Imion częścią składową tytulatury królewskiej. Często na malowidłach i reliefach umieszczany przed kartuszami z imionami królewskimi.

Nefer Neczer

R8F35

- "Dobry bóg". Podobnie jak "Pan Obu Krajów" - część składowa tytulatury królewskiej często umieszczna przed kartuszami z imionami królewskim.Maat-Ka-Re Sprawiedliwa-jest-Dusza-Re, Chenemet-Amon-Hatszepsut Ta-która-obejmuje-Amona Pierwsza-z-najszlachetniejszych-kobiet - to imiona Hatszepsut .
Neb-cheperu-Re-Heka-Maat Pan-przejawów-Re, Pan prawdy, Tut-anch-Amon-Heka-Junu-Semai\Resit Żywy-wizerunek-Amona, Władca Heliopolis\Teb - to imiona Tutanchamona .
Men-Maat-Re Wieczna/trwała jest sprawiedliwość/Harmonia Re, Seti-mery-en-Ptah Seti ukochany przez Ptaha - to imiona Setiego I .
User-Maat-Re-Setep-en-Re Potężna jest Harmonia Re, Wybrańca Re, Ra-messisu-meri-Amon Zrodzony przez Re, Ukochany przez Amona - to imiona Ramzesa II .

Tytulatura Amenhotepa I

Tytulatura Amenhotepa I
hieroglifami
NomenAmenhotep
egip.Amon-jest-rad
G39N5
<
imn
n
Y1
t p
>
PrenomenDżeser-Ka-Re
egip.Święta-jest-Dusza-Re
M23L2
<
N5D45
D28
>
Imię horusoweKa-Uaf-tau
egip.Byk-który-ujarzmia-Kraje
G5
G5
E1G43D36
I9
N17
N17
N17
NebtyAa-neru
egip.Wzbudzający-wielką-grozę
G16
O29
n
r
H4G43
Złoty HorusUahrenput
egip.Trwały-w-latach
G8
V29M4M4M4


Inne hasła zawierające informacje o "Królewski Protokół":

1972 ...

Klasztor w Pożajściu ...

1884 ...

Zugspitze ...

Stanisław Hozjusz ...

Zygmunt III Waza ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Ludwik XVIII ...

Czarna procesja ...

Habsburgowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Królewski Protokół":

001. Paprotniki (plansza 21) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie