Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Kościół św. Andrzeja w Krakowie
nr rej. A-26 z 4.05.1974[1]

Kościół św. Andrzeja
Zbudowano 1079 - 1098
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafiaśw. Andrzeja
Rodzajkościół klasztorny klarysek
Wezwanie św. Andrzeja
Budulec wapień , piaskowiec
Obecnieistnieje
50°03'23.8″N 19°56'17.8″E / 50.056611, 19.938278 Na mapach: 50°03'23.8″N 19°56'17.8″E / 50.056611, 19.938278
Kościół św. Andrzeja
nr rej. A-26 z 4 maja 1974
położenie na planie Starego Miasta

Kościół św. Andrzeja
Rejestr KOBiDZ
Miejsce Kraków , ulicy Grodzkiej 54
Wpisany do
rej. zabytków
4 maja 1974
Wnętrze kościoła św. Andrzeja

Kościół świętego Andrzeja – zabytkowy, w stylu romańskim , kościół rzymskokatolicki na krakowskim Starym Mieście , przy ulicy Grodzkiej 54.

Spis treści

Historia

Kościół zbudowano w latach 1079 - 1098 , z fundacji palatyna Sieciecha . Był główną świątynią osady Okół . Znajdował się początkowo pod patronatem benedyktynów z opactwa w Sieciechowie , a potem z Tyńca . Być może początkowo nosił wezwanie św. Idziego . Według Długosza broniła się tutaj ludność Okołu przed Mongołami w 1241 . W 1243 Konrad Mazowiecki podczas walk o tron krakowski otoczył kościół fosą i wałem. Ponowny najazd tatarski z 1260 spowodował prawdopodobnie częściowe zniszczenie świątyni.

W 1320 kościół otrzymały klaryski, dotąd mające swoją siedzibę w Grodzisku pod Skałą . Wybudowano wówczas dla nowych lokatorek zabudowania klasztorne z fundacji króla Władysława Łokietka . Kościół kilkakrotnie padał ofiarą pożarów, nie spowodowało to jednak poważniejszych zmian w wyglądzie zewnętrznym (poza dodaniem barokowych hełmów wież i portalu od strony północnej), ale w XVIII w. dokonano gruntownej barokizacji wnętrza (prace prowadzić tu mieli Baltazar Fontanadekoracja stiukowa i polichromia , oraz być może Franciszek Placidiołtarz ).

Architektura, wystrój

Kościół św. Andrzeja zachował do dziś pierwotną bryłę romańską. Ma on charakter obronny. Jest dwuwieżową bazyliką typu saskiego, złożoną z krótkiego ( jednoprzęsłowego ) trójnawowego korpusu, transeptu oraz prezbiterium zamkniętego apsydą . Prezbiterium odgradzało od nawy lektorium . Kamienne mury tworzą głównie naprzemienne warstwy wapienia i piaskowca. Nad nawami wznosiły się empory , które obiegając wnętrza wież kończyły się w bocznych ramionach transeptu. Nawę środkową od bocznych odgradzają filary arkadowe (pochodzące raczej z okresu baroku), związane z lizenami u ścian bocznych, w tęczy i przy ścianach obu wież.

Fasada zachodnia uwieńczona jest dwoma, u podstawy czworokątnymi, wyżej ośmiobocznymi, wieżami z biforiami . Wraz z triforium u szczytu centralnej części fasady okna te kontrastują z ciężką masą części dolnej, w której znaleźć można jedynie otwory strzelnicze (i ślad po zamurowanym pierwotnym portalu). Zewnętrzne ściany prezbiterium i apsydy są oplecione lizenami i zwieńczone fryzem arkadowym , co wzbogaca surową bryłę świątyni. Kontrastuje z romańską bryłą gotyckie oratorium oraz barokowe hełmy wież. Wnętrze posiada obecnie bogaty wystrój barokowy, choć odnaleziono także fragmenty średniowiecznych malowideł. W północnej wieży na wysokości I piętra znajduje się wyryty w kamieniu podpis XII -wiecznego muratora[2].

W klasztorze klarysek przy kościele przechowywane są najstarsze figurki jasełkowe , pochodzące z początku XIV wieku . Zostały ofiarowane prawdopodobnie przez Elżbietę, siostrę króla Kazimierza Wielkiego [2].

Przypisy

Bibliografia

  • Adamczewski J., 1992, Kraków od A do Z, Krajowa Agencja Wydawnicza Kraków, s. 117.
  • Dobrowolski T., 1959, Sztuka Krakowa, Wydawnictwo Literackie, s. 47,57-59.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kościół św. Andrzeja w Krakowie":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kościół św. Andrzeja w Krakowie":

01 Znaki drogowe - znaki dodatkowe (plansza 8) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie