Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej

Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej

Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej
Religia Chrześcijaństwo
Klasyfikacja główna Starokatolicyzm
Kierunek teologiczny Polskokatolicyzm
Forma organizacji episkopalno - synodalny
Założyciel(e)Synod diecezji pomorskiej Polskiego Kościoła Starokatolickiego
Czas założenia 1 kwietnia 1996
Wyznanie macierzyste Polski Kościół Starokatolicki
Zasięg geograficzny Polska
Liczba wiernych675
Liczba parafii4

Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej – Kościół starokatolicki prawnie działający na terenie Polski , wpisany pod pozycją 110 w dniu 1 kwietnia 1996 do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce, prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zwierzchnikiem Kościoła jest ks. bp Marek Jan Kordzik , siedziba (wg rejestru ) 59-550 Wojcieszów (woj. dolnośląskie), ul. Górnicza 8.

Spis treści

Historia

Polski Kościół Starokatolicki

Kościół Starokatolicki w RP jest kontynuatorem misji Polskiego Kościoła Starokatolickiego , który powstał w 1933 roku w wyniku rozłamu w polskiej diecezji misyjnej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego [1].

Pierwszym biskupem Polskiego Kościoła Starokatolickiego był Władysław Faron , który opuścił struktury PNKK w 1931 roku. W okresie międzywojennym Polski Kościół Starokatolicki działał w ramach nieformalnej unii z parafią katowicką księdza Józefa Kostorza ze Starokatolickiego Kościoła w Niemczech. Po zakończeniu II wojny światowej Polski Kościół Starokatolicki wszedł w unię kościelną z polskimi kościołami starokatolickimi : Starokatolickim Kościołem Mariawitów i diecezją misyjną Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego . W 1948 doszło jednak do jej zerwania po tym jak biskup Faron wraz z kilkoma księżmi przystąpił do kościoła katolickiego . Zwierzchnikiem Polskiego Kościoła Starokatolickiego został biskup Zygmunt Szypold . Przed śmiercią powrócił on do Kościoła katolickiego. Po jego śmierci w strukturach organizacyjnych wspólnoty doszło do kryzysu. Wykorzystały to władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej , które zdelegalizowały Kościół po 1965 roku, powołując się na brak władzy zwierzchniej. Pozostała garstka wiernych Polskiego Kościoła Starokatolickiego albo przeszła do innych kościołów albo kultywowała swoją wiarę w podziemiu. W Hamburgu działalność duszpasterską kontynuował ks. Klaudiusz Perendyk .

Kościół Starokatolicki w RP

W 1996 ksiądz Wojciech Kolm dokonał wpisu wspólnoty pod nazwą Kościoła Starokatolickiego w RP do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA , a decyzją Synodu Kościoła w 1999 r. został wybrany biskupem i przyjął sakrę z rąk niemieckiego biskupa Pozajurysdykcyjnego Zakonu Mariawitów w Niemczech Norberta Szuwarta . Jego działalność kościelna związana była z szeregiem nadużyć, zarówno religijnych, jak i prawnych. Kierowanie przez niego Kościołem praktycznie zakończyło się w 2000 roku, gdy trafił do więzienia za przestępstwa na tle obyczajowym. Dopiero w roku 2006 sąd kościelny usunął go z urzędu zwierzchnika i ekskomunikował.

Od 2000 roku pełniącym obowiązki zwierzchnika jest biskup Marek Kordzik , jednak w rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych jako głowa kościoła figuruje od 25 lipca 2006 r.

Nauka Kościoła Starokatolickiego w RP

Nauka Kościoła Starokatolickiego w RP nie odbiega od wiary i tradycji Świętego Powszechnego i Apostolskiego Kościoła. W sprawowaniu swych czynności posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego . Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu . Kościół oddaje cześć aniołom , apostołom , męczennikom i świętym , a wśród nich w szczególny sposób Maryi Pannie . Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów , zgodnie z nauką zachodniego kościoła katolickiego . Komunia Święta podczas Eucharystii udzielana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Starokatolickim jest sprawowana tradycyjna spowiedź indywidualna.

Biskupi Kościoła Starokatolickiego

Zwierzchnicy Kościoła Starokatolickiego na przestrzeni lat:

Aktualnie w Kościele Starokatolickim w RP urząd biskupa piastuje:

  • bp Marek Jan Kordzik – Zwierzchnik Kościoła

Duchowni

Duchownym Kościoła Starokatolickiego w RP może być mężczyzna , który ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie – wydział Teologia starokatolicka lub inną równorzędną teologiczną uczelnię oraz Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego w RP w Łodzi i który uzyskał akceptację władz kościelnych oraz przynajmniej święcenia diakonatu. Biskupem w Kościele Starokatolickim w RP jest kapłan wybrany przez Synod Ogólnopolski. Księży obowiązuje celibat . W kościele obowiązują stroje liturgiczne podobne jak w Kościele rzymskokatolickim . Duchowni kościoła udzielają posług religijnych każdemu, niezależnie od jego przynależności konfesyjnej, tj. sakramentów każdemu wiernemu uznającemu katolicką naukę o sakramentach , zaś sakramentaliów wszystkim chrześcijanom .

Administracja Kościoła

Kościół stanowi jedną diecezję jako całość, ma 4 parafie , 10 duchownych pracujących w duszpasterstwie (w tym 1 biskup ), 675 wiernych[2]. Siedzibą zwierzchnich władz Kościoła jest Łódź . Przy kościele działa również Zakon Miłosierdzia Bożego, który swoją siedzibę ma w Działach Czarnowskich , pieczę nad jego działalnością sprawuje bp Marek Kordzik.

Obecne jednostki duszpasterskie kościoła:

Dane teleadresowe

  • Kuria Biskupia Kościoła Starokatolickiego w RP
  • Wikariusz Generalny : ks. Henryk Hawryszczak
  • Kanclerz Kurii Biskupiej: ks. Roman Kot
  • Pl. Komuny Paryskiej 6 lok. 224,
  • 90-007 Łódź

Przypisy

  1. Tadeusz i Jerzy Piątek, Religie Świata – Starokatolicyzm, Warszawa 1987, s. 71-142
  2. Na podstawie: Główny Urząd Statystyczny , Mały Rocznik Statystyczny, 2010 r.,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kościół Starokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 12) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie