Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kowarski Grzbiet

Kowarski Grzbiet

Kowarski Grzbiet ( czes. Střecha) – krótki grzbiet we wschodnich Karkonoszach , na całej długości graniczny między Polską a Republiką Czeską . Najwyższa jego kulminacja to Skalny Stół (1281 m n.p.m. ).

Ciągnie się na długości ok. 4 km od Przełęczy Sowiej (1164 m n.p.m.) i doliny Niedźwiady na zachodzie do Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m.) i doliny Jedlicy na wschodzie. Zachodnim zwieńczeniem grzbietu jest Skalny Stół, wschodnim zaś – Czoło (1266 m n.p.m.). Ku północy odchodzą krótkie, strome grzbiety. Wierzchołek Skalnego Stołu jest częściowo wylesiony i z tego powodu stanowi dobry punkt widokowy w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, pozostała część szczytowa grzbietu jest zalesiona. Północne zbocze Kowarskiego Grzbietu od góry jest bardzo strome, niżej łagodnie opadające i porośnięte lasem. Zbocze południowe jest łagodniejsze i porośnięte lasem z wyrębami.

Grzbiet jest zbudowany ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego , przede wszystkim łupków łyszczykowych i różnych odmian gnejsów , także skarnów , hornfelsów .

Grzbietem biegnie granica państwowa polsko-czeska oraz ścieżka, po której prowadzi niebieski pieszy szlak turystyczny z Przełęczy Okraj pod Śnieżkę . Ze Skalnego Stołu schodzi pieszy szlak żółty do Kowar .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kowarski Grzbiet":

Sedmídolí ...

Medwiedin ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Śląskie Kamienie ...

Czeskie Kamienie ...

Studzienna Góra ...

Ścięgny ...

Kowary południowego zachodu Kowary graniczą z Czechami . Granica biegnie od Przełęczy Okraj poprzez Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu .Kowary położone są nad rzeką Jedlicą, wzdłuż której ...

Pstrąg źródlany ...

Pstrąg tęczowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kowarski Grzbiet":

019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe (plansza 2) ...

013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych (plansza 9) ...

Położenie i podział administracyjny Polski (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie