Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kotlina Bałchasko-Ałakolska

Kotlina Bałchasko-Ałakolska

Kotlina Bałchasko-Ałakolska ( ros. Балхаш-Алакольская (Алакульская) котловина – Bałchasz-Ałakolskaja (Ałakulskaja) kotłowina) – rozległa kotlina we wschodnim Kazachstanie i w zachodnich Chinach .

Kotlina Bałchasko-Ałakolska ma kształt nieregularnej elipsy o dłuższej osi wschód-zachód. Jest otoczona przez Pogórze Kazachskie od zachodu i północy oraz przez należące do Tienszanu pasma górskie Majżaryłgan, Góry Czu-Ilijskie, Małajsary, Dżungarski Ałatau od południa. Wschodnia część Kotliny nosi nazwę doliny Emin (jej wschodni kraniec leży już na terenie Chin) i jest zamknięty przez pasma górskie Tarbagataj od północy oraz Baerluke i Musitaoling od południa. Na południowym wschodzie Brama Dżungarska łączy Kotlinę Bałchasko-Ałakolską z Kotliną Dżungarską .

Dno Kotliny leży na wysokości od 342 m n.p.m. (brzeg jeziora Bałchasz ) do 756 m n.p.m. (wzgórza między jeziorami Bałchasz i Sasyk-kol ), przeciętnie – 600 m n.p.m. Wzdłuż zachodniej i północnej krawędzi Kotliny rozciąga się jezioro Bałchasz . Na południe od niego leży szereg piaszczystych pustyń : Tau-kum , Sary Iszykotrau , Mojyn-kum i Żaman-kum . Pustynie są pocięte dolinami rzek spływających z Tienszanu do Bałchaszu: Ili , Karatał , Aksu i Lepsy . Wschodni kraniec Kotliny zajmuje górski Step Doliny Emin, wśród którego leżą jeziora Sasyk-kol i Ała-kol otoczone bagniskami.

Kotlina Bałchasko-Ałakolska jest pochodzenia tektonicznego – stanowi szeroki przełom, zapełniony piaszczystymi osadami rzecznymi. Piaski są uformowane w na pół utrwalone roślinnością wydmy wysokości do 30 m. Gleby bure, szaroziemy, sołonczaki. Klimat kontynentalny, suchy (135-200 mm opadów rocznie).

Kotlina Bałchasko-Ałakolska jest bardzo rzadko zaludniona. Osiedla skupiają się na północnym wybrzeżu Bałchaszu i na południowym obrzeżu Kotliny, u stóp gór. Części pustynne są bezludne. Część gruntów zajmują pastwiska. Kotlinę przecinają droga kołowa i linia kolejowa z Ałma-Aty do Semipałatyńska .


Inne hasła zawierające informacje o "Kotlina Bałchasko-Ałakolska":

Granit karkonoski ...

Słonecznik (Karkonosze) ...

Podgórze Karkonoskie ...

Kotlina Kamiennogórska ...

Brama Lubawska ...

Sudety Zachodnie ...

Kraina Węgorapy ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Długosz królewski ...

Piaskowiec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kotlina Bałchasko-Ałakolska":

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 6) ...

Zlodowacenia w Polsce oraz formy polodowcowe (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie