Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Korona cierniowa

Korona cierniowa

Korona cierniowa - jeden z atrybutów-symboli Męki Jezusa Chrystusa ; w języku potocznym symbol cierpienia.

Spis treści

Historia

Korona cierniowa wykonana została przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus spina-christi ("a żołnierze upletli koronę z cierni i włożyli Mu ją na głowę" J19,2) zaraz po wyroku wydanego przez prokuratora, w którym to skazał Jezusa na ubiczowanie . Żołnierze wykorzystali okazję; ukoronowali Chrystusa koroną cierniową, włożyli na Niego szkarłatny płaszcz, do ręki włożyli Mu trzcinę i podchodząc naśmiewali się z Niego, pluli nań i bili trzciną po głowie (por. J 19,1-3). Korona cierniowa towarzyszyła Chrystusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci. Według tradycji po zdjęciu Chrystusa z krzyża koronę zabrał jeden ze świadków Jego śmierci. W czasie licznych tułaczek korona bywała na dworach królewskich (m.in. u Karola Wielkiego ) i w licznych klasztorach (np. Saint-Denis ); powyrywano z niej liczne ciernie, które dziś znajdują się w wielu sanktuariach na całym świecie jako relikwie (m.in. Trewir , Piza , Rzym ; w Polsce w Zamościu , Miechowie i Boćkach ). W 1239 r. powróciła do Francji .

Korona dziś

Obecnie relikwie korony cierniowej znajdujące się w katedrze Notre-Dame w Paryżu są obręczą o średnicy około 21 cm i mają formę gładko splecionych gałązek.

Ikonografia i fakty

W ikonografii utarł się zwyczaj przedstawiania korony cierniowej jako wąskiego pasa splecionych gałęzi cierniowych na samym czole Zbawiciela. W rzeczywistości jednak korona miała formę mitry przykrywającej całą głowę, dodatkowo przewiązanej sznurem. Prawdopodobnie koronę wykonano na zasadzie doczepiania gałęzi cierni do splecionego okręgu (dlatego konieczny był sznur mocujący gałęzie). Taki sposób przedstawiania korony cierniowej jest jednak rzadki (wskazówek na temat wyglądu korony cierniowej dostarczyły badania Całunu Turyńskiego )

Korona cierniowa zaliczana jest do relikwii męki Pańskiej[1]. Obok niej są nimi również:

oraz wiele innych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Tomasz Hergesel, Danuta Kryszczuk,Relikwie Męki Pańskiej, "Nowe Życie" Nr 4, 2001

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Korona cierniowa":

Mieszko II Lambert ...

Zugspitze ...

Zygmunt III Waza ...

Jarząb pospolity ...

Gerard Labuda ...

Austro-Węgry ...

Regalia ...

Nagrobek Kazimierza III Wielkiego na Wawelu ...

Święty Kazimierz ...

Wrocław ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Korona cierniowa":

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 3) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 13) ...

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie