Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Korona (atrybut)

Korona (atrybut)

Korona

Korona ( łac. corona, wieniec) jest najpowszechniejszym atrybutem władzy króla , a czasem księcia , używanym od Średniowiecza . Korona jest noszona na głowie monarchy .

W starożytności rolę korony pełnił wieniec, typowo z liści laurowych . W armii rzymskiej wieńce były nagrodą dla wyróżniających się żołnierzy (funkcjonalny odpowiednik obecnych orderów, np. corona muralis - odznaczenie dla pierwszego, który wdarł się na mury obleganego miasta) i, w zależności od zasług, miały różne kształty i były z innych materiałów (od trawy do złotych listków). Złoty wieniec stał się stąd oficjalnym atrybutem cesarza rzymskiego jako zwierzchnika armii.

Insygnia grobowe Kazimierza III Wielkiego . Od góry: korona, jabłko , berło
Korona cesarza chińskiego z dynastii Ming

W późniejszych czasach koronę wykonywano jako metalową obręcz, zwykle ze złota lub srebra . Korona mogła zawierać również klejnoty i inne elementy dekoracyjne. Raz wykonana korona dla jednego władcy przechodzi na jego następców. W wielu monarchiach wykonywane były zgodnie z nowszą modą nowe korony, czasem stare bywały modernizowane. Najstarsze korony, nawet nieużywane podczas uroczystości koronacyjnych, przechowywane były jako szczególnie cenne relikwie świadczące o kontynuacji historycznej państwa. Podczas procesu koronacji głównym elementem uroczystości jest włożenie korony na głowę monarchy.

Z czasem pojęcie "korony" rozszerzyło się i zaczęło oznaczać całe państwo (np. korona francuska , korona angielska itd. - ale nie korona Francji, Anglii). Korona polska ( łac. Corona Regni Poloniae ) to obszar należący do Królestwa Polskiego po Unii Lubelskiej , w odróżnieniu od Litwy , czyli Wielkiego Księstwa Litewskiego .

Korona Świętego Stefana - symbol władzy na Węgrzech , a później określenie całych Węgier. Korona Świętego Wacława - jw., ale termin odnosi się do obszaru władanego przez królów Czech (czyli Czechy, Morawy , Śląsk i Łużyce ). Termin ten powstał za cesarza Karola IV .

Korona cierniowa - pierścień z gałęzi ciernia , założony na głowę Jezusa na kilka godzin przed jego śmiercią . Przenośnie oznacza trudną sytuację, sprawiającą ból i cierpienia. Nazwą tą nazwano również jeden z gatunków rozgwiazd - zob. korona cierniowa (zwierzę) .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Korona (atrybut)":

Mieszko II Lambert ...

Ewangeliści ...

Zugspitze ...

Zygmunt III Waza ...

Jarząb pospolity ...

Gerard Labuda ...

Austro-Węgry ...

Regalia ...

Nagrobek Kazimierza III Wielkiego na Wawelu ...

Rawicz (herb szlachecki) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Korona (atrybut)":

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 3) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 13) ...

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie