Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piotr Mohyła

Piotr Mohyła

Metropolita Piotr Mohyła
Znaczek z podobizną Piotra Mohyły.

Piotr Mohyła ( ukr. : Петро Могила, rum. : Petru Movilă) (ur. ok. 21 grudnia 1574 , zm. 1 stycznia 1647 ) – biskup, prawosławny metropolita kijowski , święty.

Był synem Szymona z mołdawskiego rodu Mohyłów , który w XVI i XVII wieku odegrał istotną rolę w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej , zwłaszcza w zakresie skomplikowanych stosunków z Istambułem i Wiedniem .

Piotr zdobył staranne wykształcenie humanistyczne i teologiczne we lwowskiej brackiej szkole, kolegium jezuickim oraz podczas studiów, prawdopodobnie na Sorbonie . Po powrocie do kraju służył w wojsku, walcząc między innymi pod Cecorą i Chocimiem . Później przyjął postrzyżyny mnisze i święcenia kapłańskie. W 1628 za zgodą króla Zygmunta III został archimandrytą , przekazanej w 1603 dyzunitom , Ławry Peczerskiej . Rozwijał szkolnictwo, słowo drukowane, troszczył się o kształcenie młodzieży, głównie w Kolegium Kijowskim, zwanym potem Mohylańskim. Chciał przekształcić prawosławie w równoprawnego partnera religii rzymskiej i kultury polsko-łacińskiej w państwie polsko-litewskim , działał na rzecz zbliżenia pomiędzy unitami i dyzunitami oraz zwalczał tendencje promoskiewskie. Szły za tym głębokie reformy liturgiczne i administracyjne. W Sejmie Piotr Mohyła domagał się między innymi likwidacji zarządzeń, zabraniających budowania prawosławnych cerkwi , żądał otwarcia szkół, drukarni. Po śmierci króla Zygmunta III , pod wpływem Mohyły, kandydat na tron Władysław wydał tzw. "paragrafy uspokojenia narodu ruskiego". W 1632 został wybrany metropolitą kijowskim. Jego dewizą było nawoływanie do spokoju między wyznaniami. 9 marca 1633 hierarcha konsekrował lubelską katedrę Przemienienia Pańskiego .

Piotr Mohyła opublikował wiele ksiąg liturgicznych i teologicznych. Miał nadzwyczajne zdolności organizacyjne. Zostawił po sobie ogromną spuściznę kulturalną. Oddziaływał na cały ówczesny świat prawosławny.

W dniach 14 i 15 grudnia 1996 metropolitę kijowskiego Piotra Mohyłę uroczyście kanonizowano w Kijowsko-Peczerskiej Ławrze.

Literatura



Inne hasła zawierające informacje o "Piotr Mohyła":

I wiek ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Jonas Basanavičius ...

Diakon ...

1362 ...

1361 ...

Bereza (Białoruś) ...

1679 ...

Paź ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piotr Mohyła":

025 Państwo Franków (plansza 15) ...

018. Średniowieczny spór o uniwersalia (plansza 15) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie