Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konstancja (Niemcy)

Konstancja (Niemcy)

Na mapach: 47°40'N 9°11'E / 47.667, 9.183

Konstancja
Herb
Herb miasta
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia
Rejencja Fryburg
Powiat Konstancja
Powierzchnia55,65 km²
Populacja (31 grudnia 2009)
- liczba ludności
- gęstość

83 644
1503 osób/km²
Położenie 47°40' N
09°11' E
Wysokość405 m n.p.m.
Kod pocztowy78462–78467
Numer kierunkowy07531, 07533
Tablice rejestracyjneKN
Adres urzędu miastaKanzleistr. 13/15
78462 Konstanz
BurmistrzHorst Frank ( Grüne )
Położenie na mapie Niemiec

Konstancja
Strona internetowa miasta

Konstancja ( niem. Konstanz, strp. Kostnica) – miasto w Niemczech , w Badenii-Wirtembergii , położone nad Jeziorem Bodeńskim . Uniwersytet , wyższa szkoła zawodowa, przemysł farmaceutyczny i maszynowy, ważny ośrodek turystyczny .

Spis treści

Położenie geograficzne

Konstancja leży nad Jeziorem Bodeńskim w miejscu, w którym wypływa z niego rzeka Ren , na granicy szwajcarskiej . Historyczne centrum miasta znajduje się na lewym (południowym) brzegu Renu, nowsze dzielnice prawobrzeżne leżą na półwyspie Bodanrück między odnogami Jeziora Bodeńskiego Untersee i Überlinger See. W obrębie miasta znajduje się 34 km linii brzegowej oraz 1,31 km² powierzchni wodnych. Najniższy punkt miasta to poziom Jeziora Bodeńskiego (395 m n.p.m.). Najwyższy punkt miasta to Rohnhauser Hof (Dettingen) (570 m n.p.m.)

Historia miasta

Średniowiecze

Od wczesnego średniowiecza (prawdopodobnie od 585 r.) do 1821 r. Konstancja była stolicą największej diecezji katolickiej na północ od Alp . Miasto leżało na szlaku handlowym z Niemiec do Włoch , dzięki czemu prężnie się rozwijało. Od 1192 do 1548 r. miało status wolnego miasta Rzeszy ( niem. Reichsstadt), podlegającego bezpośrednio cesarzowi . W latach 1414 - 1418 odbył się tu sobór w Konstancji , podczas którego wybrano papieża Marcina V , kończąc tym samym wielką schizmę zachodnią . Było to jedyne w historii konklawe na północ od Alp. W trakcie soboru spalono też na stosie czeskiego reformatora Jana Husa .

Panorama miasta

Reformacja

W 1517 r. miasto poparło reformację i przyłączyło się do Ligi szmalkaldzkiej . W wyniku przegranej przez Ligę wojny szmalkaldzkiej Konstancja utraciła status wolnego miasta, przeszła pod panowanie austriackie i poddana została rekatolizacji. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto było oblegane przez wojska szwedzkie , jednak zdołało się obronić.

Czasy nowożytne

W czasach nowożytnych Konstancja znacznie straciła na znaczeniu. W 1806 r. miasto dostało się pod panowanie badeńskie , a w 1863 r. otrzymało dworzec kolejowy , co zapoczątkowało okres ponownego rozkwitu gospodarczego. Podczas II wojny światowej dzięki położeniu na granicy z neutralną Szwajcarią tylko nieznacznie ucierpiało w wyniku nalotów bombowych – w odróżnieniu od wielu innych miast nad Jeziorem Bodeńskim. W 1966 r. założono tu uniwersytet, na którym studiuje obecnie ponad 9.300 studentów, w tym 13,66 procent cudzoziemców (semestr zimowy 2007/2008). Od roku 2007 uniwersytet w Konstancji jest jednym z dziewięciu niemieckich "uniwersytetów elit".

Zabytki

Katedra pw. NMP w Konstancji
  • Katedra pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) – pierwsza wzmianka o kościele katedralnym datuje się na ok. 780 r. W wyniku licznych przebudów świątynia nosi znamiona różnych stylów architektonicznych: romańskiego , gotyckiego (m.in. fragment gotyckich krużganek), barokowego i klasycystycznego (wyposażenie wnętrza). Od 1955 r. nosi tytuł bazyliki mniejszej .
  • Kościół św. Stefana – wzmiankowany po raz pierwszy w 613 r., przebudowany w XV w. w stylu późnogotyckim .
  • Budynek konklawe (Konzilgebäude) – wybudowany w latach 1388 - 1391 jako magazyn i hala targowa w porcie; miejsce wyboru Marcina V .
  • Stary ratusz (Altes Rathaus) – wybudowany w 1484 r.
  • Nowy Ratusz (Neues Rathaus) – wybudowany w XIV w., przebudowany później w stylu renesansowym .
  • Wieże i bramy miejskie
  • Teatr miejski – wybudowany w 1609 r. jako kolegium jezuitów , przebudowany w latach 1789 - 1792 .
  • Dworzec kolejowy – wybudowany w 1863 r. w stylu neogotyckim .

Życie kulturalne

Na terenie Konstancji działa Teatr Miejski, założony w roku 1607 przy ówczesnym gimnazjum jezuickim – uchodzi za najstarszy wciąż czynny teatr Niemiec. W mieście swą siedzibę ma również filharmonia założona w 1932 roku, Krajowe Muzeum Archeologiczne oraz kilka mniejszych muzeów.

Co roku w drugą sobotę sierpnia odbywa się wielki festyn Konstanzer Seenachtfest z pokazem sztucznych ogni na Jeziorze Bodeńskim . Festyn ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i odwiedza go corocznie ponad 100 tys. osób, tj. więcej niż miasto ma mieszkańców.

Miasta partnerskie

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Konstancja Strona internetowa miasta w języku niemieckim

Galeria


Inne hasła zawierające informacje o "Konstancja (Niemcy)":

Ren ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Odense ...

Grenoble ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konstancja (Niemcy)":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie