Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konkubinat

Konkubinat

Konkubinat, kohabitacjazwiązek dwóch osób, podobny do małżeństwa , jednak nieformalny z uwagi na brak rejestracji cywilnej bądź bez religijnego usankcjonowania związku.

"Z praktyki orzeczniczej wiadomo, że jako konkubinaty traktowane są związki, w których trudno ustalić powiązanie stosunków osobistych z majątkowymi przy jednoczesnym istnieniu więzi fizycznej i wspólnym mieszkaniu." (W. Ćwiek: Konkubinat, wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002)

Opis

Kobietę w takiej parze nazywa się konkubiną, mężczyznę zaś konkubinem lub konkubentem. Słowo konkubinat ma w polskim języku potocznym zabarwienie pejoratywne[]. Stosowane na świecie i w polskich naukowych publikacjach socjologicznych jest słowo kohabitacja.

Obecnie konkubinat w niektórych krajach świata jest bardziej rozpowszechniony niż małżeństwo [], np. w krajach skandynawskich[]. W niektórych krajach świata ( Holandia , Belgia , Luksemburg , Francja , Szwecja , Finlandia ) ze względów na ich nasilenie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu , co powoduje podobne skutki prawne jak ślub (tzn. prawo dziedziczenia, możliwość pozywania o alimenty od konkubenta itp). Zazwyczaj różnica między zarejestrowanym konkubinatem a ślubem w tych krajach polega na tym, że do tej rejestracji nie potrzeba organizować uroczystej ceremonii z przysięgą lecz tylko złożyć zgodne, pisemne oświadczenie w stosownym urzędzie, oraz nie trzeba przeprowadzać sprawy rozwodowej w razie chęci zakończenia tego związku, lecz również złożyć po prostu stosowne oświadczenie przez jedną ze stron. Oświadczenie to jest zwykłą umową cywilnoprawną , która może zawierać szczegółowe ustalenia zakresu wzajemnej odpowiedzialności prawnej i majątkowej. W razie sporów majątkowych rozstający się konkubenci mogą dochodzić swoich praw na normalnej drodze cywilnoprawnej w oparciu o podpisane przez siebie wcześniej oświadczenie.

W innej grupie państw ( USA , Kanada , Australia , Wielka Brytania i większość pozostałych państw Unii Europejskiej) nie ma co prawda możliwości formalnego rejestrowania konkubinatu, ale istnieje możliwość dziedziczenia po konkubencie i dochodzenia od niego alimentów po przedstawieniu rzetelnych dowodów (świadków, dokumentów o wspólnym mieszkaniu, posiadaniu wspólnego konta bankowego itp.) na istnienie tegoż. W Australii udowodnienie istnienie takiego związku może być podstawą do uzyskania prawa stałego pobytu i ubiegania się o obywatelstwo. Związek taki nazywa się "de facto married", w języku potocznym używa się zwrotu "de facto" lub "spouse". Wyrażenia te nie są pejoratywne.

W Polsce, aktualnie, nie ma możliwości rejestrowania konkubinatów ani praktycznego dochodzenia praw spadkowych (chyba że z testamentu), alimentacyjnych dla konkubenta i jakichkolwiek innych z tytułu pozostawania w konkubinacie. Konkubenci jedynie są dla siebie osobami najbliższymi w rozumieniu prawa karnego , co rodzi pewne skutki w postępowaniu karnym (np. możliwość odmowy zeznań wobec konkubenta).

  • Ograniczenia wynikające z pozostawania w konkubinacie uniemożliwiają wspólne przysposobienie dziecka czy wspólne sprawowanie funkcji opiekuna.

Współwłasność majątkowa konkubentów może powstać na ogólnych zasadach prawa cywilnego. Przyjmuje się, że podstawę roszczeń majątkowych stanowią wzajemne porozumienia, nazywane umowami konkubenckimi. W doktrynie podkreśla się, że zasadnicza różnica między umowami konkubenckimi a zwykłymi umowami majątkowymi wynika z założenia, że w sytuacji konkubinatu dochodzi do formowania się stosunków osobistych, podczas gdy w umowach majątkowych podstawowym założeniem jest osiągniecie celu gospodarczego.


Źródła

  • Jerzy Ignatowicz Prawo rodzinne, Wydawnictwa Prawnicze PWN , Warszawa 2000,


Inne hasła zawierające informacje o "Konkubinat":

Ślub ...

Małżeństwo ...

Zygmunt II August 1572OO   po 23 VI w 15534 BarbaraGizanka ur. ok. 1550zm. po 1589OO   przed 1571 (Konkubinat)            4        BarbaraWoroniecka ur. 8 IX 1571 zm. po 5 VI 1615  Żony Elżbieta Habsburżanka (ur. 1526 , ...

Konkubinat Konkubinat, kohabitacja – związek dwóch osób, podobny do małżeństwa , jednak nieformalny z ...

Rejestrowany związek partnerski ...

Stanisław August Poniatowski AugustPoniatowskiur. 17 I 1732zm. 12 II 17983 Magdalena AgnieszkaLubomirska ur. 1739zm. 1780OO   XVIII w. (Konkubinat)            1  1  2  3  3    StanisławGrabowski  ur. 28 X 1780 zm. 3 XI 1845  MichałGrabowski  ur. 1773 zm. 17 VIII 1812  AnnaPiotrowna  ur. 20 ...

Feliks Koneczny ...

Małżeństwo osób tej samej płci w Holandii i terytoriach zależnych ...

Wielożeństwo ...

Wallis Simpson ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konkubinat":

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 14) ...

029a Walka o dominium mundi i inwestyturę między Cesarstwem niemieckim a Kościołem (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie