Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pius III

Pius III

Pius III
Pius Tertius
Francesco Todeschini Piccolomini
Papież
Pius III
Herb Pius III
Data i miejsce urodzenia9 maja 1439
Siena
Data i miejsce śmierci18 października 1503
Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska 5 marca 1460
przez Piusa II
Kościół tytularny S. Eustachio
Pontyfikat 22 września 1503

Pius III, (Francesco Todeschini-Piccolomini), (ur. 29 maja 1439 w Sienie, zm. 18 października 1503 w Rzymie) - duchowny włoski, papież w okresie od 22 września 1503 do 18 października 1503 .

Był siostrzeńcem Piusa II (Enea Silvio de' Piccolomini), zmarłego w 1464 . Wuj kierował jego edukacją, nadał mu nazwisko Piccolomini i herb rodowy. Studiował prawo w Perugii ; po obronie doktoratu prawa kanonicznego mianowany arcybiskupem Sieny. 5 marca 1460 wuj wyniósł go do godności kardynalskiej , mianując kardynałem-diakonem z tytułem S. Eustachio. W kwietniu 1460 został wysłany jako legat do Ankony. Kiedy Pius II wyruszył na krucjatę w 1464 (ostatecznie nie doszła do skutku, gdyż papież zmarł w Ankonie 14 sierpnia 1464), mianował go gubernatorem Państwa Kościelnego. Od pontyfikatu Pawła II pełnił w kurii funkcję "Protektora Niemiec", gdzie w 1471 roku służył jako legat papieża Pawła II ). W sierpniu 1471 został protodiakonem Św. Kolegium Kardynałów i z tej racji koronował papieży Innocentego VIII w 1484 i Aleksandra VI w 1492 . Był administratorem apostolskim diecezji Fermo (dwukrotnie: 1485-94 i 1496 aż do wyboru na papieża) i Pienza e Montalcino (1495-98) oraz opatem komendatoryjnym wielu klasztorów benedyktyńskich, cysterskich i kamedulskich. W latach 1488-89 służył jako legat w Perugii. Sprawując tę funkcję przywrócił porządek w mieście oraz uregulował konflikt między miastami Foligno i Spello. Na konklawe 1492 roku głosował przeciwko kandydaturze Rodrigo Borgii. W latach jego pontyfikatu działał w kurii jako protektor Anglików, był też członkiem komisji ds. reformy Kościoła ( 1497 ) i ds. finansowania krucjaty ( 1501 ) – żadna z tych komisji nie odegrała ostatecznie większej roli.

Na konklawe po śmierci Aleksandra VI został wybrany na papieża ( 22 września 1503) – dzięki poparciu Cezara Borgii (syna poprzedniego papieża), jako kandydat neutralny wobec głównych faworytów; Włocha – Giuliano della Rovere i Francuza – Georges d'Amboise. Zły stan zdrowia nowego papieża pozwalał przypuszczać, że nie będzie to długi pontyfikat.

Piccolomini przyjął święcenia kapłańskie i biskupie, przybrał imię Pius III na cześć wuja i został koronowany 8 października 1503. Schorowany papież przypłacił długą ceremonię koronacyjną dalszym pogorszeniem stanu zdrowia; zmarł 18 października , po trwającym zaledwie 26 dni pontyfikacie. Deklarował się jako wróg symonii i wyrażał chęć reformy Kościoła.

Na zamówienie papieża Piusa III rozpoczął pracę nad dekoracją Biblioteki Sieneńskiej Pinturicchio , a wkrótce również Rafael Santi .

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Aleksander VI
Papież
1503
Następca
Juliusz II


Inne hasła zawierające informacje o "Pius III":

Wszystkich Świętych ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pius III":

010c. Rzym (plansza 18) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie