Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kongregacjonalizm

Kongregacjonalizm

Kalwinizm
Krzyż hugenocki
  Portal Kategoria

Kongregacjonalizm (od łac. : congregatio = wspólnota) to forma organizacji Kościołów protestanckich , której podstawą jest niezależność i autonomia poszczególnych wspólnot. Kongregacjonalizm jest jednym z ważnych kierunków w protestantyzmie, przede wszystkim w USA i Wielkiej Brytanii .

Teoretyczne podstawy kongregacjonalizmu stworzył teolog Robert Browne w 1592 (teoria unii), a przyjęli je tzw. dyssenterzy (początkowo głównie purytanie ) w Wielkiej Brytanii w następnych stuleciach; byli oni często określani jako "Niezależni" ("Independents").

Kongregacjonalizm często powołuje się na Biblię wskazując, że pierwotne wspólnoty chrześcijańskie nie miały rozbudowanej struktury zarządzania i centralnej władzy. Innym źródłem tradycji są lollardzi , waldensi i anabaptyści . Kongregacjonaliści angielscy odcinali się od hierarchicznego anglikanizmu i państwowego prezbiterianizmu w Szkocji ( Kościół Szkocki ).

Wśród pierwszych 102 purytańskich osadników, tzw. Pielgrzymów na statku Mayflower , aż 35 było kongregacjonalistami, szukającymi schronienia w Ameryce . Przywódca amerykańskich purytanów John Cotton w latach 30. XVII w. przekonał teologa kalwińskiego Johna Owena do zerwania z prezbiterianizmem . Pierwsze uczelnie w USA , m.in. Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Yale , założyli kongregacjonaliści. Stopniowo kongregacjonaliści zbliżyli się do doktryny unitariańskiej i wielu z nich zostało antytrynitarzami .

W 1931 powstała Unia Kościołów Kongregacjonalistycznych, która podkreśla niezależność poszczególnych wspólnot.

Obecnie krajem o największym odsetku kongregacjonalistów jest Walia ; większość z nich należy do Undeb yr Annibynwyr Cymraeg (Unii Walijskich Dyssenterów). Największa liczba kongregacjonalistów żyje w Stanach Zjednoczonych ; są to głównie wyznawcy Zjednoczonego Kościoła Chrystusa .

Znani kongregacjonaliści

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kongregacjonalizm":

Adwentyzm ...

Chrzest ...

Nepal ...

Baptyzm ...

Kościoły chrześcijańskie ...

Jan Kalwin ...

Walijczycy ...

Ewangelikalizm ...

Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa ...

Kościół Boży w Chrystusie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kongregacjonalizm":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie