Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polska Marynarka Handlowa

Polska Marynarka Handlowa

Obecna bandera Polskiej Marynarki Handlowej

Polska Marynarka Handlowa, PMH, to określenie polskiej marynarki handlowej (cywilnej).

Spis treści

Historia

Do roku 1945

W dniu zaślubin Polski z morzem ( 10 lutego 1920 ) w Rewie na dziesięciu szkutach wciągnięto polskie bandery , tworząc zalążek Polskiej Marynarki Handlowej.

17 czerwca 1920 roku podpisano akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie , a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 8 grudnia tego samego roku. Głównym organizatorem tej placówki był Antoni Garnuszewski , który na pierwsze 10 lat jej istnienia został jej dyrektorem. Kadra szkoły wywodziła się głównie z marynarek państw zachodnich i w swojej pionierskiej działalności edukacyjnej musiała przezwyciężyć szereg niedogodności, jak np. brak polskojęzycznych podręczników, czy nawet polskiej terminologii. Pierwszym polskim statkiem szkolnym był bark Lwów . Jego komendantem został kapitan Tadeusz Ziółkowski . Lwów w czasie rejsów szkoleniowych przewoził także ładunki i w ten sposób zasilał szkolną kasę. Ostatnim komendantem Lwowa był Konstanty Maciejewicz . Poważnym problemem szkoły w tamtym okresie był brak pracy dla jej absolwentów, gdyż polska flota handlowa znajdowała się wówczas na etapie tworzenia.

W czasie pierwszej dekady istnienia szkoły powstał port w Gdyni , jak i same miasto, dumnie nazywane "polskim oknem na świat". W 1930 roku przeniesiono tam siedzibę Szkoły Morskiej. W tym też czasie Lwów został zastąpiony fregatą Dar Pomorza , a jego pierwszym komendantem został kapitan Konstanty Maciejewicz.

Przed wybuchem wojny w 1939 roku, polskie władze zdecydowały się zapobiegliwie większą cześć polskiej floty handlowej wyprowadzić poza Bałtyk. W czasie wojny polskie statki z Polakami na pokładach pływały w konwojach na całym świecie. Kształcenie kadry morskiej trwało także w czasie wojny, ale odbywało się poza granicami Polski, np. w Southampton (od 1940 roku).

Po roku 1945

Do opracowania

Bibliografia

  • Jan Kazimierz Sawicki, Polska Marynarka Handlowa, 1939-1945, Gdynia 1992,

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Polska Marynarka Handlowa":

Podróżnik ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Biskup ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polska Marynarka Handlowa":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 1) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie