Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Korek drogowy

Korek drogowy

Korek na autostradzie spowodowany wypadkiem drogowym

Korek na autostradzie spowodowany wypadkiem drogowym
Korek na ulicy Chorzowskiej w Katowicach podczas wieczornych godzin szczytu

Korek na ulicy Chorzowskiej w Katowicach podczas wieczornych godzin szczytu
Polski znak drogowy (A-33 - Zator drogowy)

Polski znak drogowy (A-33 - Zator drogowy)
 
Przykład zakorkowania przez samochody (czerwone) nie mogące zjechać ze skrzyżowania.

Korek drogowy - czasowe zatrzymanie lub znaczne spowolnienie ruchu ( zator ) na drodze , które spowodowane jest najczęściej przez awarię, wypadek czy nadmierny ruch drogowy.

Korek powstaje, kiedy liczba pojazdów opuszczających odcinek drogi w określonym kierunku jest mniejsza od liczby pojazdów wjeżdżających na niego. Brak możliwości opuszczenia drogi przez pojazdy w przewidzianym czasie może być spowodowany niedrożnym skrzyżowaniem, ograniczeniem prędkości na odcinku lub liczby dostępnych pasów ruchu.

Wymiana informacji o korkach odbywa się między kierowcami za pomocą radia amatorskiego CB oraz informacji ogłaszanych przez rozgłośnie radiowe. Nie istnieją jeszcze szerzej znane usługi elektroniczne umożliwiające omijanie korków za pomocą aparatury GPS .

Spis treści

Korki w miastach

Korki pojawiają się regularnie w większych miastach czy na najbardziej uczęszczanych odcinkach autostrad. Według badań najbardziej zakorkowanymi miastami na świecie są Nowy Jork , Szanghaj , São Paulo , Moskwa i Stambuł . W Polsce z korków słynie przede wszystkim Warszawa . Najdłuższym zanotowanym korkiem na świecie był zator w São Paulo 10 czerwca 2009 roku. Sięgał on długości 293 kilometrów[1].

Znaki drogowe

Kodeks drogowy przewiduje nawet specjalny znak ostrzegawczy informujący o tworzeniu się zatorów. Znak ten zasadniczo powinien być wyświetlany, odsłaniany lub wystawiany jedynie wówczas, kiedy rzeczywiście dochodzi do zatoru drogowego, a zwłaszcza wówczas, kiedy ostrzeżenie o zbliżaniu się do zatoru daje szansę kierowcy na podjęcie decyzji o zjechaniu z drogi i zmianie trasy. Często jednak znak ten ustawiony jest "na stałe", niezależnie od rzeczywistej sytuacji drogowej, w miejscach szczególnie często tworzących się korków drogowych. Ta praktyka dewaluuje wartość informacyjną i ostrzegawczą tych znaków.

Przeciwdziałanie korkom

Przeciwdziałanie korkom przejawia się przede wszystkim poprzez rozwój komunikacji publicznej, pieszej i rowerowej. Wiele miast zachodnich wprowadziło specjalne pasy ruchu dla autobusów (np. Berlin , Kraków ). W niektórych miastach (np. w Londynie czy Berlinie ) wprowadza się opłaty za wjazd do centrum i "zielone strefy".

Przypisy

  1. tbe: Monstrualny korek drogowy o długości 293 kilometrów! . W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska , 11 czerwca 2009. [dostęp 12 czerwca 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Korek drogowy":

Brno ...

1980 ...

Toruń ...

Wrocław ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Zamość ...

Lhasa ...

Olsztyn ...

Słupsk ...

Unia Polityki Realnej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Korek drogowy":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 11) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 17) ...

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 2 (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie