Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kokon

Kokon

Kokon (z fr. cocon - powłoka) - zewnętrzna osłona jaj zwierząt z różnych jednostek systematycznych (robaków, pierścienic, mięczaków i stawonogów) zbudowana z różnych wydzielin ciała. Kokon jest wytwarzany przez zapłodnioną samicę, w formie jednolitej, skórzastej powłoki, izolującej jajo od otoczenia, chroniącej przed niesprzyjającymi warunkami środowiska, drapieżnikami i rozwojem grzybów. Zawiera substancje odżywcze dla wylęgającego się zwierzęcia. W szerszym znaczeniu termin kokon używany jest również dla oprzędu i kokonu rzekomego .

Kokon
Larwa chrabąszcza majowego w kokonie

Larwa chrabąszcza majowego w kokonie
Pholcus phalangioides z kokonem jajowym

Pholcus phalangioides z kokonem jajowym
Oprzęd jedwabnika morwowego jest często nazywany kokonem

Oprzęd jedwabnika morwowego jest często nazywany kokonem
 

Typowe jednolite kokony występują u pierścienic , zwłaszcza u siodełkowców . Produkowane są przez gruczoły znajdujące się w pobliżu ujścia żeńskiego układu rozrodczego. Kokon siodełkowców budowany jest przez gruczoły klitellum . Karaczany i modliszki składają jaja w pakietach jajowych (torebkach[1]) osłoniętych ooteką . Po wylęgnięciu, materia kokonu jest często pierwszym pokarmem larw.

Kokony jajowe z włókien są typowe dla pająków . Samica pająka przy pomocy kądziołków przędnych buduje ze splątanych nici osłonkę i składa do jej wnętrza jaja. Po tej czynności całość oplątuje dodatkowymi nićmi i przymocowuje nowymi nićmi w miejscu osłoniętym od deszczu (np. pod liściem) lub zabiera ze sobą na grzbiecie i pilnuje. W tym pierwszym przypadku można mówić o umieszczeniu kokonu w oprzędzie .

Przed przemianą w poczwarkę, larwy koszówkowatych i chruścików budują dodatkowy kokon właściwy. Te kokony powstają wewnątrz dotychczasowych domków, natomiast tzw. chruściki bezdomkowe budują wtedy kokony pierwszy raz. Wiele larw chrząszczy przed przejściem w stadium poczwarki przygotowuje sobie tzw. kolebkę , np. Dyląż garbarz buduje ją ze zlepionych śliną i odchodami drobnych fragmentów drzewnych oraz ziemi.

Kokony pełnią rolę maskującą i ochronną (pasożyt ma trudności z rozpoznaniem gatunku i ustaleniem odpowiedniego miejsca trafienia pokładełkiem ).
Kokon, zwłaszcza w ziemi, stanowi przestrzeń izolującą od wilgoci, a tym samym zapobiega zagrzybieniu jaja.

Przypisy

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2007. . 

Zobacz też

opląt , bobówka , wylinka


Inne hasła zawierające informacje o "Kokon":

Pijawka końska ...

Dżdżownica australijska ...

Cewka Malpighiego ...

Imago ...

Poczwarka ...

Morwa ...

Dżdżownica ...

Chruściki odbywa się w środowisku wodnym. Za pomocą specjalnych, dużych żuwaczek poczwarka przegryza Kokon i wydostaje się na zewnątrz. Potrafi dobrze pływać, wydostaje się na ...

Kokon Kokon (z fr. cocon - powłoka) - zewnętrzna osłona jaj zwierząt z ...

Rurecznik mułowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kokon":

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 26) ...

074. Świat motyli (plansza 3) der fertige Schmetterling kriecht in die Freiheit. Kiedy kończy się ta transformacja pęka Kokon i ukształtowany motyl wypełza na wolność. Schmetterlinge durchlaufen in ihrer ...

074. Świat motyli (plansza 12) > Wörter und Wendungen - Słówka i zwroty die Raupe - gąsienica die Puppenhülle - Kokon er kriecht in die Freiheit - wypełza na wolność er ist leicht zu ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie