Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kościoły greckokatolickie

Kościoły greckokatolickie - zbiorcza nazwa Kościołów (Cerkwi) katolickich tradycji wschodniej. Określenie "greckokatolicki" pozwala odróżnić je od innych tradycji katolickich - przede wszystkim od rytu "łacińskiego". Kościoły greckokatolickie należą do katolickich Kościołów wschodnich będąc jednocześnie częścią Kościoła katolickiego.

Kościoły greckokatolickie powstawały z reguły w drodze unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim a dokładniej mówiąc rzymskokatolickim, jednak nie wszystkie - Kościół greckokatolicki południowych Włoch nie musiał zawierać unii, gdyż nigdy nie zerwał kościelnej jedności z rzymską stolicą patriarszą (podobnie jak Kościół maronicki). Tak więc Kościołów greckokatolickich nie należy utożsamiać automatycznie z Kościołami unickimi ani tym bardziej ze wszystkimi wschodnimi Kościołami katolickimi.

Wspólny dla Kościołów greckokatolickich jest obrządek grecki (bizantyjski), który jednakże istnieje w bardzo wielu odmianach, nawet w obrębie danego Kościoła, i sprawowany jest w różnych językach liturgicznych. Wspólna jest tradycja tych Kościołów, w zasadzie tożsama z tradycją Cerkwi prawosławnej, w pełni jednak zgodna z nauką Kościoła łacińskiego.

Najliczebniejszym z Kościołów greckokatolickich na świecie jest Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka (ponad 6 mln wiernych), oprócz niej działają:

 • Albański Kościół Greckokatolicki
 • Białoruski Kościół Greckokatolicki
 • Bułgarski Kościół Greckokatolicki
 • Czeski Kościół Greckokatolicki
 • Grecki Kościół Greckokatolicki
 • Grekokatolicy w byłej Jugosławii
 • Rosyjski Kościół Greckokatolicki
 • Rumuński Kościół Greckokatolicki
 • Rusiński Kościół Greckokatolicki
 • Słowacki Kościół Greckokatolicki
 • Węgierski Kościół Greckokatolicki
Cerkiew obrzędu bizantyjsko-ukraińskiego dzieli się na 3 części: - prytwor - chram wiernych (część cerkwi, w której znajdują się wierni) - światylyszcze (obszar za ikonostasem)


Inne hasła zawierające informacje o "Kościoły greckokatolickie":

Biskup ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Brno ...

Diakon ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Zbór ...

Rekatolicyzacja ...

Zygmunt III Waza ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kościoły greckokatolickie":

Średniowiecze (plansza 6) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 6) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie