Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wołek zbożowy

Wołek zbożowy

Wołek zbożowy (Sitophilus granarius, Sitophila granaria, Calandra granaria) - owad z rzędu chrząszczy . Długość do 5 mm. Barwa czarna, przedplecze i pokrywy skrzydłowe punktowane. Wołek zbożowy jest pozbawiony skrzydeł błoniastych.

Jest to gatunek synantropijny , żerujący na ziarnie zmagazynowanego zboża. Larwy rozwijają się w ziarnie żyta , pszenicy , owsa , jęczmienia , ryżu , kukurydzy . W przypadku braku ziarna larwy mogą się rozwijać w produktach mącznych takich jak makaron czy suszony chleb. Samica rozpoczyna składanie jaja w ziarnie od wygryzienia w nim kanalika. Następnie umieszcza w nim jajo i zasklepia kanalik specjalną wydzieliną. Do jednego ziarna zboża składane jest jedno jajo, wyjątkowo - w ziarnach kukurydzy - kilka. W ciągu życia samica wołka składa średnio do 150 jaj (maksymalnie 700).

Po 8-10 dniach z jaja wykluwa się larwa, która żeruje około 40 dni, a następnie przepoczwarza się. Postać dorosła żeruje w ziarnie kilka dni po czym opuszcza je przez wygryziony otwór. Uszkodzone przez wołka ziarno traci około 15% masy i nie nadaje się do celów spożywczych. W ziarnach zboża uszkodzonych przez wołka składają swoje jaja inne szkodniki magazynowe takie jak trojszyk ulec .

Bibliografia

  • Władysław Strojny, 1981 , Nasze zwierzęta, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wołek zbożowy":

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Przegląd Sportowy ...

Kożuchów ...

Manna ...

Połozowate ...

Wołek zbożowy Wołek zbożowy Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Gromada owady Podgromada uskrzydlone Rząd chrząszcze Podrząd chrząszcze wielożerne Rodzina ryjkowcowate Gatunek Wołek zbożowy Nazwa systematyczna Sitophilus granarius( Linnaeus , 1758 ) Wołek zbożowy (Sitophilus granarius, ...

1694 ...

Beskid Mały ...

Wolni goście ...

Kopaczka do ziemniaków ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wołek zbożowy":

025. Norymberga - stolica Frankonii (plansza 17) ...

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 25) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie