Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Klemens z Brzeźnicy

Klemens z Brzeźnicy

Klemens z Brzeźnicy, Klemens Klimontowic (zm. 18 marca 1241 , okolice Chmielnika ) – wojewoda opolski, a następnie kasztelan krakowski .

Pochodził z rodu Gryfitów-Świebodziców , syn kasztelana płockiego Klemensa, brat biskupa płockiego Andrzeja z Brzeźnicy [1], kasztelana cieszyńskiego Jana i Wierzbięty z Brzeźnicy.

W wyniku niepowodzenia spisku mającego osadzić na tronie krakowskim Henryka I Brodatego w miejsce Leszka Białego w 1225 wraz z innymi członkami rodu Gryfitów znalazł się u księcia opolsko-raciborskiego Kazimierza I . Dzięki wstawiennictwu swego teścia, kasztelana opolskiego Zbrosława został mianowany przez księcia wojewodą opolskim[2]. Miał ponieść połowę kosztów związanych z rozbudową zamku w Opolu , o której decyzja została powzięta w początkach sierpnia 1228 na wiecu w Rybniku . W zamian otrzymał od księcia „wielkie nadanie, obejmujące m.in. Niemodlin , Zator i narok grodu opolskiego w ziemi krakowskiej”[3]. Wkrótce potem powrócił do Małopolski.

Być może już wtedy został kasztelanem krakowskim (jeśli tak, stanowisko to zostało mu wkrótce odebrane). W 1230 , podczas niewoli Henryka I Brodatego u Konrada Mazowieckiego , bronił wraz ze swoim współrodowcem wojewodą krakowskim Markiem Wawelu oraz Skały przed wojskami Konrada. W 1238 ponownie wzmiankowany jako kasztelan krakowski[4]. Zginął w bitwie pod Chmielnikiem w walce z najazdem tatarskim 18 marca 1241 .

Był fundatorem klasztoru cysterek w Łubnicach , a także benedyktynek w Staniątkach , gdzie jego córka Wyszeniega (Wizenna) była później ksienią , a sam Klemens wraz z żoną został pochowany[5].

Przypisy

  1. B. Zientara, Henryk Brodaty..., s. 386. W dawniejszej historiografii często uważano Klemensa za ojca Andrzeja; por. A. Semkowicz, Krytyczny rozbiór dziejów polskich Jana Długosza (do r. 1384), Kraków 1887 , s. 236, lub A. Małecki, Studya heraldyczne..., s. 54, 57.
  2. L. M. Wójcik, Ród Gryfitów..., s. 47.
  3. B. Zientara, Henryk Brodaty..., s. 297.
  4. Część badaczy uważa, że tym kasztelanem był już krewniak Klemensa z Brzeźnicy, Klemens z Ruszczy , np. Z. Wdowiszewski, Klemens z Ruszczy, w: Polski Słownik Biograficzny , t. XII, Wrocław 1966-1967, s. 589. Por. L. M. Wójcik, Ród Gryfitów..., s. 48-49.
  5. Niekiedy wskazuje się, że fundatorem klasztoru staniąteckiego był krewniak i imiennik Klemensa z Brzeźnicy, Klemens z Ruszczy , jednak za Klemensem z Brzeźnicy opowiadają się m.in. A. Małecki, Studya heraldyczne..., s. 57, oraz L. M. Wójcik, Ród Gryfitów..., s. 48-49.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Klemens z Brzeźnicy":

Klemens VII ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Tomasz Zan (poeta) ...

1592 ...

1731 ...

1848 ...

1738 ...

Order Orła Białego ...

Łaska ...

List do Hebrajczyków ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Klemens z Brzeźnicy":

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 7) ...

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 8) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie