Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Klemens VII (papież)

Klemens VII, właśc. Giulio de Medici - (ur. 26 maja 1478 we Florencji, zm. 25 września 1534 w Watykanie) – papież w latach 1523-1534. Jako brat Lorenza II Medyceusza, był wujem królowej Francji – Katarzyny Medycejskiej.

Od 1513 był kardynałem i arcybiskupem Florencji. Wybrany został po 19 listopada 1523 po długim (aż dwumiesięcznym) konklawe. W 1526 założył z Francją, Mediolanem, Wenecją i Florencją Ligę Świętą przeciw cesarzowi Karolowi V. Na lata jego pontyfikatu przypada wiele wydarzeń niepomyślnych nie tylko dla Kościoła rzymskiego – zagrożenie tureckie, spustoszenie Rzymu przez wojska cesarskie w 1527 (tzw. Sacco di Roma) i nowe podziały w łonie chrześcijaństwa. Kwestie sporne z Lutrem nie zostały rozstrzygnięte, a rządzona przez Henryka VIII Anglia oderwała się od Kościoła rzymskokatolickiego.

Po wydarzeniach roku 1527 papież został uwięziony przez żołnierzy cesarskich w zamku św. Anioła. Cesarz starał się nakłonić papieża do zwołania soboru powszechnego i reformy wewnętrznej Kościoła. Klemens VII jednak do końca się przed tym wzbraniał. W 1529 zawarł z Karolem V pokój w Barcelonie. Następnego roku cesarz zwołał zjazd stanów Rzeszy do Augsburga, na którym uchwalono reformacyjne Credo (tzw. Wyznanie Augsburskie, będące jednym z dokumentów założycielskich Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego).

Okres jego pontyfikatu jest negatywnie oceniany przez historyków Kościoła. Papież obawiał się koncyliaryzmu (a więc utraty własnej realnej władzy) i głównie z tego powodu odmawiał zdecydowanie zwołania soboru.

Grobowiec papieża znajduje sie w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva.


Inne hasła zawierające informacje o "Klemens VII (papież)":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Autorytet ...

Dogmat ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Klemens VII Antypapież Klemens VII – antypapież obediencji awiniońskiej w latach 1378-1394. Klemens VII (papież) – papież w latach 1523-1534. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Klemens VII (papież)":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie