Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Klaus Fuchs

Klaus Fuchs

Klaus Fuchs
Klaus Fuchs (zdjęcie z Projektu Manhattan )

Klaus Fuchs (ur. 29 grudnia 1911 w Rüsselsheim , zm. 28 stycznia 1988 w Dreźnie ) - niemiecki fizyk, współpracownik wywiadu radzieckiego.

Studiował matematykę i fizykę na uniwersytetach w Lipsku i Kilonii . Już na studiach interesował się polityką. Należał do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), w 1932 został członkiem Komunistycznej Partii Niemiec (KPD). W następnym roku, po dojściu nazistów do władzy, wyjechał z ojczyzny i po krótkim pobycie we Francji osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie studiował i pracował na uniwersytetach. Najpierw w Bristolu (pod kierunkiem Nevilla Motta ), od 1937 w Edynburgu (u Maxa Borna ).

Po wybuchu wojny , jako obywatel niemiecki, został internowany. Z obozu na Wyspie Man zwolniono go po interwencji Borna. W 1941 wrócił na Wyspy i podjął pracę w zespole opracowującym brytyjską bombę atomową (projekt Tube Alloys ). W 1942 otrzymał obywatelstwo brytyjskie. Mniej więcej w tym samym czasie podjął współpracę z wywiadem ZSRR .

W 1943 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w laboratoriach atomowych, m.in. w Los Alamos. Brał udział w Projekcie Manhattan - pracach nad pierwszą bombą atomową. Do Wielkiej Brytanii wrócił w 1946 . Pod koniec lat czterdziestych. został aresztowany i 1 marca 1950 został skazany na 14 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Uważa sie, że to właśnie Fuchs był najcenniejszym radzieckim szpiegiem w Projekcie Manhattan (nie Rosenbergowie ), a przekazane przez niego informacje znacząco przyspieszyły prace nad radziecką bombą atomową.

Z wiezienia wyszedł w 1959 i wyjechał do NRD , gdzie osiadł w Dreźnie . Pracował w instytucie fizyki. Za swe zasługi był w NRD wielokrotnie nagradzany. Odznaczony m.in. Orderem Karola Marksa oraz Orderem Zasług dla Ojczyzny .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Klaus Fuchs":

Brno ...

XVI wiek ...

Boris Blacher ...

Kania czarna ...

Bocian czarny ...

Order Orła Białego ...

Adolf Hitler ...

1969 ...

1983 ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Klaus Fuchs":

050. Lucerna (plansza 15) ...

039. Deklinacja przymiotników. Die Deklination der Adjektive. (plansza 15) ...

008. Odmiana czasowników mocnych - czas przeszły niedokonany Imperfekt (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie