Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Flamandowie

Flamandowie

Flaga flamandzka

Flamandowie – ludność niderlandzkojęzyczna zamieszkująca głównie belgijską część szeroko rozumianej Flandrii (ponad 6 mln) oraz północno-wschodnią Francję (około 200 tys.). Posługują się językiem niderlandzkim oraz jego wersjami określanymi jako język flamandzki , wielu używa także języka francuskiego. Wykazują językowe i kulturowe podobieństwa z Holendrami . Flamandzcy emigranci żyją w USA , Kanadzie i Holandii .

Pierwotna etnogeneza Flamandów wiąże się z osadnictwem Franków , Sasów i Fryzów na terytoriach późniejszej Flandrii. Większość Flamandów to katolicy . Są oni blisko spokrewnieni z Holendrami (posługują się jednym, wspólnie standaryzowanym językiem niderlandzkim ). Zostali oni schrystianizowani w IV - VI wieku .

W XVI wieku Flamandowie znaleźli się pod dominacją hiszpańską, a później austriacką i francuską. W roku 1830 powstało niepodległe państwo belgijskie , a Flandria stała się jego północną częścią. W kraju dominowali jednak mieszkający na południu francuskojęzyczni Walonowie i dopiero pod koniec XIX wieku status języka niderlandzkiego został zrównany z francuskim.

W 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej Flamandowie powołując się na Deklarację Wilsona domagali się autonomii lub niepodległości. Ruch ten został wygaszony metodami policyjnymi i politycznymi.

W 1963 wyznaczono w Belgii granicę między flamandzką i walońską (francuską) strefą językową. Wielu Flamandów mieszkających w Brukseli używa na co dzień języka francuskiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Flamandowie":

Wittenberga ...

Walonowie ...

Bitwa pod Kłuszynem ...

II wyprawa krzyżowa ...

Eduard Douwes Dekker ...

Holenderska kolonizacja Ameryki Północnej ...

Andreas Vesalius ...

Wojna stuletnia ...

Niemcy (naród) ...

Flamandowie Flaga flamandzkaFlamandowie – ludność niderlandzkojęzyczna zamieszkująca głównie belgijską część szeroko rozumianej Flandrii (ponad ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flamandowie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie