Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kwadowie

Kwadowie - nazywani też Swewami byli germańskim (swewskim) ludem, mieszkającym w starożytności w dorzeczu rzek Nidda, Fulda i Lahn.

W latach 55 i 53 p.n.e. wyprawiał się przeciw nim Juliusz Cezar, zwyciężył ich Druzus. Po tej klęsce - w roku 8 przed Chrystusem - wywędrowali na pogranicze Moraw i Śląska. Należeli do hord Marboda, lecz po jego rozbiciu uznali zwierzchnictwo rzymskie.

W czasie podległości Rzymowi, od 21 r. n.e., Kwadowie tworzyli własny organizm państwowy - "Regnum Vannianum", przez który przebiegał szlak bursztynowy. Utrzymywali ożywione kontakty polityczne i gospodarcze z Imperium Romanum, dzięki czemu przodowali cywilizacyjnie wśród ludów barbarzyńskich. W roku 167 wraz z Markomanami najechali rzymską Panonię, dając tym samym początek wojnom markomańskim. W roku 171 cesarz-filozof Marek Aureliusz dowodził przeciw nim udaną wyprawą.

W roku 406 wyruszyli wraz z Wandalami na tereny obecnej Hiszpanii, a częściowo też z Longobardami do Italii. Państwo Swewów na półwyspie Iberyjskim podbili w roku 585 Wizygoci.


wędrówki plemion germańskich od II wieku p.n.e do IV wieku n.e.


Inne hasła zawierające informacje o "Kwadowie":

Jazygowie ...

375 ...

Walentynian I ...

Słowacja ...

Vindobona ...

175 ...

173 ...

169 ...

Antoninus Pius ...

Lugiowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kwadowie":

020. Ziemie polskie w starożytności (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie