Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kit pszczeli

Kit pszczeli

Kit pszczeli uszczelniający ściany ula
Gałki kitu pszczelego
Roztwór kitu pszczelego w sprayu

Kit pszczeli, propolis ( z gr. προ „przed“ i πόλις „miasto“) - lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew oraz roślin zielonych. Kit służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący. Powlekają nim wgłębienia, uszkodzenia i szpary w ścianach ula , regulują szerokość wylotka na zimę. Pokrywają też nim ("mumifikują" - w celu zapobieżenia ich rozkładowi) ciała martwych szkodników, które wtargnęły do ula (ryjówki, myszy), a których, ze względu na rozmiary, nie są w stanie usunąć na zewnątrz.

Spis treści

Skład i właściwości

Kit pszczeli dobrze rozpuszcza się w alkoholach , acetonie i chloroformie . Nie jest, prawie wcale, rozpuszczalny w wodzie. Jest dużo twardszy i odporniejszy na temperaturę niż wosk (mięknie powyżej 36 st. C).

W kicie pszczelim w zależności od jego pochodzenia znajduje się:

Barwa propolisu zależy od gatunku rośliny, z której jest zbierany:

Propolis wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Ta właściwość znalazła zastosowanie w lecznictwie. Kit pszczeli przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń. Ponadto może być używany przy przeziębieniu , paradontozie i chorobach układu pokarmowego (tylko pod kontrolą lekarza).

Firmy farmaceutyczne produkują obecnie wiele parafarmaceutyków opartych na propolisie. Stosuje się go głównie pod postacią 3% lub 5% maści, tabletek lub roztworu alkoholowego. Preparaty te, w niektórych przypadkach, mogą powodować objawy nadwrażliwości lub odczyny alergiczne .

Po roku przechowywania kit pszczeli traci częściowo swoją aktywność biologiczną, po dwóch latach nie wykazuje jej prawie wcale.

Historia

Propolis był znany kapłanom egipskim już tysiące lat przed naszą erą. Stosowali go starożytni Persowie i Grecy . Arystoteles używał kitu pszczelego przy opatrywaniu ran i leczeniu chorób skóry . W pierwszym stuleciu przed naszą erą pisał o nim Wergiliusz . Kit pszczeli stosowano do dezynfekcji ran w okresie drugiej wojny burskiej w południowej Afryce ok. roku 1900 . Współcześnie preparaty oparte na kicie pszczelim są produkowane przez wiele firm jako tzw. parafarmaceutyki.

Bibliografia

  • Encyklopedia pszczelarska, Warszawa 1989.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kit pszczeli":

Jad ...

Związek frazeologiczny ...

Beowulf ...

Andrij Sadowy ...

Pszczoła miodna środowisko2.2 Pszczoły i ludzie2.2.1 Historia2.2.1.1 Miód2.2.1.2 Wosk2.2.2 Pszczoły i medycyna2.2.2.1 Propolis, czyli Kit pszczeli2.2.2.2 Pyłek2.2.2.3 Mleczko2.3 Współczesność3 Gwałtowne wymieranie pszczół na świecie4 Ciekawostki5 Przypisy5.1 ...

Języki uralskie ...

Len ...

Burak ...

Skalnica tatrzańska ...

Woski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kit pszczeli":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.3 (plansza 23) ...

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.3 (plansza 15) ...

Elektroliza (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie