Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kiszyniów

Kiszyniów

Na mapach: 47°00'50″N 28°51'00″E / 47.01389, 28.85

Kiszyniów
Herb
Flaga
Herb KiszyniowaFlaga Kiszyniowa
Fragment śródmieścia

Fragment śródmieścia
Państwo   Mołdawia
miasto wydzielone Kiszyniów
burmistrz Dorin Chirtoacă
Powierzchnia 120 km²
Położenie47° 00' 50 '' N
28° 51' 00'' E
Ludność (2010)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

663,4 tys
4938 os./km²
785,1 tys
Nr kierunkowy +373-22
Kod pocztowy MD20xx
Tablice rejestracyjne C, CU, K
Miasta partnerskie Ankara ( Turcja )

Akhisar ( Turcja )
Bukareszt ( Rumunia )
Erywań ( Armenia )
Greensboro ( USA )
Grenoble ( Francja )
Kijów ( Ukraina )
Kraków ( Polska )
Mannheim ( Niemcy )
Odessa ( Ukraina )
Patras ( Grecja )
Reggio nell'Emilia ( Włochy )
Sacramento ( USA )
Tel Awiw-Jafa ( Izrael )

Położenie na mapie Mołdawii

Kiszyniów
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Kiszyniów ( mołd. , rum. Chişinău, mołd.-cyrylica Кишинэу, ros. Кишинёв, ukr. Кишинів) - stolica i największe miasto Mołdawii , zamieszkany przez 610 946 mieszkańców [1].

Miasto zajmuje powierzchnię 565 km², dzieli się na 5 sektorów: Centru , Botanica , Buiucani , Râşcani , Ciocana .

Spis treści

Etymologia

Jedną z wersji jest, że nazwa Chişinău pochodzi od starorumuńskiego słowa chişla ("źródło") i nouă ("nowy"), ponieważ miasto zostało zbudowane wokół źródła. Obecnie źródło jest zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulic Puszkina i Albişoara.

Według Stefana Ciobanu, Rumuńskiego historyka, nazwa Chişinău powstała w ten sam sposób co nazwa miasta Chişineu-Criş w zachodniej Rumunii, niedaleko granicy z Węgrami . Jego węgierska nazwa to Kisjenő, od której pochodzi rumuńska nazwa. Nazwa Kisjenő pochodzi od słowa kis "małe" i Jenő "plemię", jednego z siedmiu Węgierskich plemion, które wstąpiły do Kotliny Panońskiej w 896 i dały nazwę 21 osadom.

Historia

Kiszyniów założono w 1466 roku na terenie Hospodarstwa Mołdawskiego . Na przełomie XV i XVI wieku wraz z całym krajem dostał się pod panowanie Turcji . Przez wiele lat miasto było stolicą żupy (mołd., rum. judeţul) Lăpuşna. W 1812 roku Kiszyniów zaanektowała Rosja , czyniąc je stolicą guberni besarabskiej . W 1903 roku miał miejsce w Kiszyniowie jeden z największych w historii pogromów ludności żydowskiej, inspirowany przez prężnie działająca w carskiej Rosji czarną sotnię ( Żydzi stanowili wówczas większość mieszkańców Kiszyniowa).

W 1918 roku miasto wraz z całą Besarabią zostało po raz pierwszy w swej historii wcielone do Rumunii . W 1940 r., na mocy ugody niemiecko-radzieckiej Kiszyniów wraz z Besarabią został przyłączony do ZSRR . W tym samym roku została z Tyraspolu do Kiszyniowa przeniesiona stolica Mołdawii Radzieckiej . W czerwcu 1941 r. w wyniku agresji Niemiec i Rumunii na ZSRR Kiszyniów znalazł się po raz drugi w granicach Rumunii. Podczas okupacji rumuńskiej przez miasto przetoczyła się kolejna fala pogromów ludności żydowskiej, eliminując niemal całkowicie Żydów z tła etnicznego miasta. W 1944 Armia Czerwona wyparła wojska faszystowskie z Besarabii, a Kiszyniów ponownie stał się stolicą Mołdawskiej SRR. Po rozwiązaniu ZSRR w 1991 , Kiszyniów stał się stolicą niepodległej Mołdawii .

Geografia

Kiszyniów położony jest na nizinie w centrum kraju, w jednym z bardziej urodzajnych terenów (uprawa wina i owoców), nad rzeką Byk , prawym dopływem Dniestru . Kiszyniów jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy.

Kiszyniów leży w strefie klimatu kontynentalnego, charakteryzującego się gorącymi i suchymi latami i zimnymi i wietrznymi zimami. Temperatury w zimie często spadają poniżej 0 °C, ale rzadko spadają poniżej -10 °C. Latem średnia temperatura wynosi około 25 °C, ale czasami dochodzi do 35-40 °C w środku lata w centrum miasta. Pomimo, że opady i wilgotność w lecie są niskie, zdarzają się burze. Temperatury na wiosnę i jesień wahają się w okolicach 16–24 °C. Opady w tym czasie są zwykle mniejsze niż w lecie i są częstsze, ale łagodniejsze.

Podział administracyjny

Kategoria:Podział administracyjny Kiszyniowa

Religia

Kiszyniów jest siedzibą biskupa katolickiej diecezji kiszyniowskiej .

Polityka i Administracja

Kiszyniów jest zarządzany przez Radę Miasta i Burmistrza Miasta, obydwa wybierane raz na cztery lata. Obecnym Burmistrzem Kiszyniowa jest Dorin Chirtoacă. Jego poprzednikiem był Serafim Urecheanu . Zgodnie z Mołdawską Konstytucją, Urecheanu - wybrany do parlamentu w 2005 roku - jako poseł nie mógł dalej sprawować stanowiska Burmistrza Kiszyniowa i zrezygnował poprzednio zajmowanej funkcji. Podczas jego 11-letniej kadencji została odrestaurowana wieża kościelna Catedrala Naşterea Domnului oraz nastąpiła poprawa w zakresie transportu publicznego. Uruchomiono również nowe linie trolejbusowe oraz wydłużono istniejące linie, w celu polepszenia połączeń pomiędzy dzielnicami.

Pierwszym Burmistrzem Kiszyniowa był Angel Nour w 1817 roku. W 1941 roku urząd został zniesiony. Po upadku komunizmu i przywróceniu urzędu w 1990 roku Nicolae Costin został pierwszym demokratycznie wybranym burmistrzem.

Demografia

Całkowita liczba ludności: 610 946 [1]

Struktura etniczna miasta w 2004 roku:[2]

Dane oznaczone za pomocą * są trudne do zweryfikowania. Dla bliższego zapoznania się z problemem zobacz Mołdawianie a Rumuni w artykule Mołdawianie .

Język

Kiszyniów jest miastem dwujęzycznym. Większość mieszkańców posługuje się językiem mołdawskim i językiem rosyjskim . Większość napisów jest w języku mołdawskim.

Osobistości związane z Kiszyniowem

Zabytki

Gospodarka i komunikacja

Kiszyniów jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo miastem Mołdawii, jest też głównym węzłem transportowym. W Kiszyniowie rozwija się głównie przemysł spożywczy (liczne winiarnie), przetwórstwo warzyw i owoców, przemysł tytoniowy, tekstylny i materiałów budowlanych. Nieopodal Kiszyniowa znajduje się międzynarodowe lotnisko, które w 2008 obsłużyło 847 900 pasażerów. Ponadto w Kiszyniowie rozciąga się węzeł kolejowy na linii Stambuł - Moskwa ze stacją Kiszyniów .

Edukacja i kultura

Kiszyniów jest siedzibą 12 publicznych i 11 niepublicznych uczelni. Ponadto w Kiszyniowie mieszczą się liczne teatry, muzea i placówki kulturalne.

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kiszyniów":

Grenoble ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol Astana, Ateny, Baku, Bangkok-Suvarnabhumi, Pekin-Capital, Belgrad, Bukareszt-Otopeni, Budapeszt, Kair [od 1 listopada], Kiszyniów, Kopenhaga [od 31 października], Delhi, Dubaj, Düsseldorf [do 30 października], Hamburg, ...

Mołdawianie and the Politics of Culture, Hoover Institution Press 2000Vasile Stati, Dicţionar moldovenesc-românesc, Kiszyniów, Tipografia Centrală 2003 Zobacz też język mołdawski Mołdawia Naddniestrze Rumuni Rumunia władcy Mołdawii ZSRR Informacje oficjalne Naddniestrze - mapa ...

Państwa świata według kontynentów ...

Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka ...

Trolejbus ...

Port lotniczy Frankfurt (Algier) Air Canada (Calgary, Montreal, Ottawa, Toronto-Pearson) Air China (Pekin, Szanghaj-Pudong) Air Malta (Malta) Air Moldova (Kiszyniów) Air Namibia (Windhuk) Alitalia Alitalia obsługiwane przez Alitalia Express (Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Rzym-Fiumicino) All Nippon Airways ...

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Bruksela, Budapeszt, Bukareszt, Chicago, Dniepropietrowsk, Ejlat, Frankfurt, Genewa, Hongkong, Johannesburg, Kair, Kijów, Kiszyniów, Kraków, Londyn, Los Angeles, Madryt, Marsylia, Miami, Milan, Mińsk, Monachium, Moskwa, ...

Tel Awiw-Jafa ...

Gagauzi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kiszyniów":

057. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 2 (plansza 3) mam Dosoftei. Pochodzę z Mołdawii. Jestem Mołdawianinem a moja dziewczyna jest Mołdawianką. Razem mieszkamy w Kiszyniowie. Kiszyniów jest stolicą Mołdawii. W Mołdawii mówi się po mołdawsku oraz rumuńsku. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie