Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kim De Dzung

Kim De Dzung

Kim De Dzung
Data i miejsce urodzenia6 stycznia 1924
Hugwang prow. Chŏlla Południowa,   Korea Południowa
Data i miejsce śmierci18 sierpnia 2009
Seul ,   Korea Południowa
Prezydent Korei Południowej
Okres urzędowaniaod 1998
do 2003
Przynależność politycznaPartia Demokratyczna
Poprzednik Kim Young Sam
Następca Roh Moo-hyun
Kim De Dzung
Nazwa koreańska
Hangyl 김대중
Hancha 金大中
Transkrypcje języka koreańskiego
• poprawionaGim Dae-jung
• MCRKim Tae-jung
• polskaKim De Dzung
Wymowa
IPA  ?

Kim De Dzung (w transkrypcji angielskiej: Kim Dae-jung; ur. 6 stycznia 1924 we wsi Hugwang na wyspie Haui, na południowym wybrzeżu Republiki Korei w prowincji Dzolla Południowa , zm. 18 sierpnia 2009 w Seulu ), południowokoreański polityk, laureat pokojowej Nagrody Nobla i prezydent Korei Południowej.

Kim De Dzung studiował na uniwersytetach Konguk, Korea i Kyŏngju . Był dziennikarzem, kiedy w 1961 wybrano go do Zgromadzenia Narodowego z ramienia opozycyjnej Partii Demokratycznej, której rzecznikiem został w 1963. Kiedy przekształciła się ona w Nową Partię Demokratyczną (1967), wszedł w skład jej kierownictwa, niewielką różnicą głosów przegrywając wybory prezydenckie w 1971. Po dłuższym pobycie w USA i Japonii został w 1973 uprowadzony przez koreańskie służby specjalne z hotelu w Tokio i przewieziony do Korei Południowej . Był to jeden z kilku zamachów na jego życie przeprowadzony przez służby specjalne.

Wieloletni działacz opozycji demokratycznej, w 1971 po raz pierwszy z ramienia Nowej Partii Demokratycznej kandydował na urząd prezydenta. Polityczny przeciwnik prezydenta Park Chung-hee , wielokrotnie więziony. Po masakrze w Kwangju skazany na karę śmierci (po interwencji USA zamienioną na dożywotnie więzienie). Po zwolnieniu w 1982 wyjechał do USA .

Powrócił do Korei w 1985 i nawiązał współpracę z Kim Yung Samem (Kim Young-sam) na rzecz demokratyzacji państwa. 1991-1992 stał na czele Partii Demokratycznej; 1992 po raz kolejny rywalizując w wyborach prezydenckich, przegrał z Kim Jung Samem. Został wybrany na prezydenta w 1997, zaprzysiężony 25 lutego 1998.

Jego prezydentura upłynęła pod znakiem działania na rzecz pokoju i pojednania z Koreą Północną ; spotkał się m.in. z Kim Dzong Ilem (Kim Jong-il), doszło także do spotkania rodzin rozdzielonych granicą międzykoreańską. Te właśnie działania, a także całokształt aktywności na rzecz praw człowieka, prowadzonej jeszcze w czasach opozycji, przyniosły mu Pokojową Nagrodę Nobla w 2000.

Zakończył kadencję prezydencką w lutym 2003. Za jego prezydentury Korea była współgospodarzem piłkarskich mistrzostw świata (2002).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kim De Dzung":

Oddychanie komórkowe ...

1972 ...

1986 ...

1951 ...

1969 ...

1983 ...

2001 w muzyce ...

1933 ...

1925 ...

1962 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kim De Dzung":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 4) ...

Między sercem a rozumem - ˝Romantyczność˝ A. Mickiewicza (plansza 5) ...

˝Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha˝ ? wymowa biblijnych przypowieści (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie