Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pasmo Radziejowej

Pasmo Radziejowej

Pasmo Radziejowej, widok spod Wysokich Skałek
Widok spod Durbaszki
Fragment Pasma Radziejowej
Palenica i Dzwonkówka (w tle)
Pasmo Radziejowej widoczne spod Bacówki nad Wierchomlą

Pasmo Radziejowejpasmo górskie w Beskidzie Sądeckim będące, obok Pasma Jaworzyny , jedną z jego dwóch głównych części. Rozciąga się od doliny Dunajca na zachodzie po dolinę Popradu na wschodzie. Znajdują się tu wszystkie szczyty Beskidu Sądeckiego wznoszące się powyżej 1200 m n.p.m. , łącznie z najwyższą Radziejową , od której pasmo wzięło swoją nazwę.

Spis treści

Topografia

Główny grzbiet Pasma Radziejowej przebiega od doliny Dunajca w okolicy Łącka początkowo na południe, kulminując w Cebulówce , Koziarzu i Jaworzynce , aż do szczytu Dzwonkówki . Tam zmienia kierunek na równoleżnikowy, biegnąc na wschód. Obniża się na przełęcz Przysłop , by potem wznieść się ku kulminacji Skałki . Następnie przebiega przez Przehybę , Wielką Przehybę , gdzie skręca na południe. Dalej, kierując się przez bliźniacze szczyty Złomistego Wierchu oraz Przełęcz Długą , osiąga najwyższy szczyt – Radziejową. Stąd obniża się na przełęcz Żłobki , wznosząc się potem na Wielki Rogacz . Tutaj skręca ponownie na wschód, w stronę Niemcowej , za którą kierując się ku północnemu wschodowi, osiąga Kordowiec i opada zboczem do doliny Popradu w okolicy Rytra .

Odbiegają od niego liczne grzbiety boczne. Większość ma przebieg południkowy i ciągnie się po doliny Dunajca na północy i zachodzie oraz Grajcarka na południu. Do największych należą grzbiety odbiegające:

Pasmo Eliaszówki grzbietem odchodzącym z niej na południe, na Słowację, przechodzi w Góry Lubowelskie ( słow. Lubovnianska vrchovina).

Hydrografia

Przez samo Pasmo Radziejowej nie przepływają żadne większe rzeki; Dunajec oraz Poprad są tylko jego granicą. Podobnie jest ze zbiornikami wodnymi – nie występują tu jeziora ani stawy. W dolinach płyną jednak liczne potoki , z których ważniejsze to: Obidzki Potok , Jaworzynka , Przysietnica, Wielka Roztoka , Mała Roztoka , Skotnicki Potok, Sopotnicki Potok , Sielski Potok , Stary Potok , Czarna Woda , Biała Woda oraz Czercz . Są to przeważnie dopływy Dunajca lub Grajcarka, tylko Czercz oraz Mała i Wielka Roztoka uchodzą do Popradu. Na Sopotnickim Potoku znajduje się ponadto wodospad Zaskalnik .

Polany w Paśmie Radziejowej

Polana Poczekaj

Głucha Dolina , Hala Konieczna , Kanarkówka , Kordowiec , Kramarka , Kunusów, Niemcowa , Paszkowa, Poczekaj , Stos,Tylowska, Wdżary Niżne, Wdżary Wyżne, Wybrańska, Wychody , Zajaszczębska.

Turystyka

Głównym ośrodkiem turystycznym jest leżąca na granicy Beskidu Sądeckiego i Małych Pienin Szczawnica . Jest to miejscowość przede wszystkim uzdrowiskowa, znajdują się tutaj źródła wód mineralnych . Jest tu również najbardziej rozwinięta baza turystyczna. W samych górach położone są dwa schroniska PTTK : pod Bereśnikiem oraz na Przehybie . Poza tym są trzy inne schroniska: studencka Chatka pod Niemcową , Bacówka na Obidzy, a także Chata Kordowiec.

Na opadających ku dolinie Czercza stokach Eliaszówki, w części Piwnicznej-Zdroju zwanej Suchą Doliną, znajduje się kompleks wyciągów narciarskich. Jest to jeden z większych w regionie ośrodków turystyki zimowej.

Szlaki turystyczne

Główny Szlak Beskidzki na odcinku Krościenko – Przehyba – Radziejowa – Rytro
Jaworki – Przełęcz Gromadzka – Piwniczna-Zdrój
Szczawnica – Bryjarka – Bereśnik – Dzwonkówka – Jaworzynka – Łącko
Stary Sącz – Przehyba
Piwniczna-Zdrój – Niemcowa
Tylmanowa – Jaworzynka
Szczawnica – Przehyba – Jazowsko
Przełęcz Gromadzka – Eliaszówka – Piwniczna-Zdrój
Barcice – Skrajnia – przechodzi w szlak niebieski na polanie Wdżary Niżne
Szczawnica – Przehyba – Wietrzne Dziury – Rytro
Obidza – Rokita – przełęcz Przysłop
szlak Tarnów – Wielki Rogacz na odcinku przełęcz Rozdziela – Przełęcz Gromadzka – Wielki Rogacz
dojście do Chatki pod Niemcową ze szczytu i z

Źródła

  1. Michał Siwicki: Beskid Sądecki. Przełom Popradu. Mapa turystyczna 1:50 000. Polkart, 2004. . 
  2. Opracowanie dotyczące Beskidu Sądeckiego (przebieg głównego grzbietu)


Inne hasła zawierające informacje o "Pasmo Radziejowej":

Wag ...

Zugspitze ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...

Ptasiak ...

Suszyca (Karkonosze) ...

Sucha Góra (Karkonosze) ...

Łysocina ...

Medwiedin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pasmo Radziejowej":

Sieci komputerowe - Fizyczna budowa sieci (plansza 13) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 4) ...

042. Himalaje (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie