Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kenzō Tange

Kenzō Tange

Kenzō Tange 丹下 健三
Data i miejsce urodzenia4 września 1913 , Sakai
Data i miejsce śmierci 22 marca 2005 , Tokio
Narodowość   Japonia
Dziedzina sztuki architektura
Strona domowa
Pomnik-muzeum ofiar wojny w Chiran
Siedziba telewizji Fuji
Siedziba władz Tokio

Kenzō Tange ( jap. 丹下健三 Tange Kenzō, ur. 4 września 1913 w Sakai , zm. 22 marca 2005 w Tokio )japoński architekt modernizmu i postmodernizmu , działający na całym świecie, laureat Nagrody Pritzkera w 1987 .

Spis treści

Młodość

Dzieciństwo spędził w Imabari na wyspie Shikoku . Od 1935 studiował w Tokio, a w 1938 otrzymał nagrodę Tatsuno za swoją pracę dyplomową.

Swoją pracę rozpoczął w biurze Kunio Maekawy, byłego współpracownika Le Corbusiera . Od 1946 działał samodzielnie i pracował na Uniwersytecie Tokijskim .

Kariera

W latach 50. Kenzō Tange stał się znany dzięki swojemu projektowi Centrum Pokoju w Hiroshimie. Połączył tam prostotę stylu międzynarodowego ze zbieżnymi z nim tendencjami tradycyjnej architektury japońskiej. Wkrótce powstały w całej Japonii liczne ratusze, biurowce i hale sportowe jego projektu.

W 1960 przedstawił w swoim Planie dla Tokio pomysł niekonwencjonalnej rozbudowy stolicy ponad taflą wody Zatoki Tokijskiej . Ciasna przestrzeń stolicy miała zostać rozszerzona o sztuczne wyspy, mosty i pływające parkingi. Projekt ten miał znaczny wpływ na rozwój grupy Metabolism. Również projekt odbudowy zniszczonego w trzęsieniu ziemi miasta Skopje odziedziczył z niego pewne elementy.

Światową sławę zdobył Tange dzięki obiektom olimpiady w Tokio, pokazywanym przez telewizję na całym świecie, a także późniejszej wystawie światowej. Został też profesorem urbanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. Tange budował w ponad 20 krajach, m.in. rozbudował pałac Saudów w Dżuddzie i muzeum w Minneapolis . W 1975 otrzymał niemieckie odznaczenie Pour le Mérite w dziedzinie nauki i sztuki, w 1980 Order Kultury , a w 1987 Nagrodę Pritzkera. Zmarł w 2005 na serce.

Główne dzieła

Projekty architektoniczne

Projekty urbanistyczne

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kenzō Tange":

Tokio w urządzenia sportowe – powstał wówczas m.in. kompleks stadionów w Yoyogi (arch. Kenzō Tange ) oraz ważne inwestycje komunikacyjne. Symbolem tych ostatnich była sieć miejskich ...

Plac Trzech Krzyży w Warszawie ...

Uniwersytet Technologiczny Nanyang ...

4 września ...

25 lipca ...

22 marca ...

Cesarze Japonii ...

Kenzō Tange Kenzō Tange 丹下 健三Data i miejsce urodzenia4 września 1913 , Sakai Data i miejsce śmierci 22 marca ...

Nagroda Pritzkera ...

Metabolizm (architektura) stworzony przez japońską grupę Metabolism, złożoną z modernistycznych architektów i urbanistów , uczniów Kenzō Tange i działającą od 1959 do lat 70. XX wieku .Metaboliści opierając ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kenzō Tange":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie