Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kenzō Tange

Kenzō Tange

Kenzō Tange 丹下 健三
Data i miejsce urodzenia4 września 1913 , Sakai
Data i miejsce śmierci 22 marca 2005 , Tokio
Narodowość   Japonia
Dziedzina sztuki architektura
Strona domowa
Pomnik-muzeum ofiar wojny w Chiran
Siedziba telewizji Fuji
Siedziba władz Tokio

Kenzō Tange ( jap. 丹下健三 Tange Kenzō, ur. 4 września 1913 w Sakai , zm. 22 marca 2005 w Tokio )japoński architekt modernizmu i postmodernizmu , działający na całym świecie, laureat Nagrody Pritzkera w 1987 .

Spis treści

Młodość

Dzieciństwo spędził w Imabari na wyspie Shikoku . Od 1935 studiował w Tokio, a w 1938 otrzymał nagrodę Tatsuno za swoją pracę dyplomową.

Swoją pracę rozpoczął w biurze Kunio Maekawy, byłego współpracownika Le Corbusiera . Od 1946 działał samodzielnie i pracował na Uniwersytecie Tokijskim .

Kariera

W latach 50. Kenzō Tange stał się znany dzięki swojemu projektowi Centrum Pokoju w Hiroshimie. Połączył tam prostotę stylu międzynarodowego ze zbieżnymi z nim tendencjami tradycyjnej architektury japońskiej. Wkrótce powstały w całej Japonii liczne ratusze, biurowce i hale sportowe jego projektu.

W 1960 przedstawił w swoim Planie dla Tokio pomysł niekonwencjonalnej rozbudowy stolicy ponad taflą wody Zatoki Tokijskiej . Ciasna przestrzeń stolicy miała zostać rozszerzona o sztuczne wyspy, mosty i pływające parkingi. Projekt ten miał znaczny wpływ na rozwój grupy Metabolism. Również projekt odbudowy zniszczonego w trzęsieniu ziemi miasta Skopje odziedziczył z niego pewne elementy.

Światową sławę zdobył Tange dzięki obiektom olimpiady w Tokio, pokazywanym przez telewizję na całym świecie, a także późniejszej wystawie światowej. Został też profesorem urbanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. Tange budował w ponad 20 krajach, m.in. rozbudował pałac Saudów w Dżuddzie i muzeum w Minneapolis . W 1975 otrzymał niemieckie odznaczenie Pour le Mérite w dziedzinie nauki i sztuki, w 1980 Order Kultury , a w 1987 Nagrodę Pritzkera. Zmarł w 2005 na serce.

Główne dzieła

Projekty architektoniczne

Projekty urbanistyczne

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kenzō Tange":

Tokio w urządzenia sportowe – powstał wówczas m.in. kompleks stadionów w Yoyogi (arch. Kenzō Tange ) oraz ważne inwestycje komunikacyjne. Symbolem tych ostatnich była sieć miejskich ...

Plac Trzech Krzyży w Warszawie ...

Uniwersytet Technologiczny Nanyang ...

4 września ...

25 lipca ...

22 marca ...

Cesarze Japonii ...

Kenzō Tange Kenzō Tange 丹下 健三Data i miejsce urodzenia4 września 1913 , Sakai Data i miejsce śmierci 22 marca ...

Nagroda Pritzkera ...

Metabolizm (architektura) stworzony przez japońską grupę Metabolism, złożoną z modernistycznych architektów i urbanistów , uczniów Kenzō Tange i działającą od 1959 do lat 70. XX wieku .Metaboliści opierając ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kenzō Tange":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie