Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kenji Mizoguchi

Kenji Mizoguchi

Kenji Mizoguchi

Kenji Mizoguchi ( jap. 溝口 健二 Mizoguchi Kenji, ur. 16 maja 1898 w Tokio , zm. 24 sierpnia 1956 w Kioto ) - japoński reżyser filmowy i scenarzysta.

Spis treści

Dzieciństwo i edukacja

Kenji Mizoguchi urodził się w Tokio, jako jedno z trojga dzieci stolarza. Rodzina należała do klasy średniej, do czasu gdy ojciec próbował podczas wojny rosyjsko-japońskiej handlu płaszczami przeciwdeszczowymi dla żołnierzy. Wojna skończyła się zanim zdążyły zwrócić się poniesione koszty i sytuacja finansowa rodziny pogorszyła się znacznie. Starsza siostra Kenji'ego została oddana do adopcji, a rodzice z Kenji'm i bratem przenieśli się z dzielnicy Hongo do Asakusa . Rodzina, która adoptowała siostrę Kenji'ego ostatecznie oddała ją do kształcenia na gejszę .

W wieku 13 lat Kenji skończył szkołę i zaczął pracować, jednocześnie ucząc się w Instytucie Aohashi. Jego pierwszą pracą było zajęcie projektanta reklam w Kobe .

W 1915 r. jego matka zmarła, a starsza siostra oddała ojca do domu starców i zabrała dwóch młodszych braci do Tokio. W 1920 r. Mizoguchi zaczął pracować dla Korporacji Nikkatsu ( jap. 日活株式会社 Nikkatsu kabushiki-gaisha), najpierw jako aktor, a trzy lata później wyreżyserował debiutancki obraz, Ai-ni yomigaeru hi .

Kariera filmowa

Pierwsze filmy Mizoguchi'ego były głównie adaptacjami prozy Eugene'a O'Neilla , Lwa Tołstoja i remake'ami niemieckich filmów ekspresjonistycznych. Reżyser pracował szybko, nierzadko kończąc film w przeciągu paru tygodni. Zaowocowało to liczbą ponad pięćdziesięciu filmów nakręconych w latach 20. i 30., z których większość zaginęła.

Po trzęsieniu ziemi , które nawiedziło Tokio w 1923, Mizoguchi pracował w studiach Nikkatsu w Kioto , dopóki skandal obyczajowy nie spowodował czasowego zawieszenia jego obowiązków: dziewczyna do towarzystwa o imieniu Yuriko Ichijo, z którą Mizoguchi mieszkał, zaatakowała reżysera nożem i zraniła go w plecy.

Wiele z jego późniejszych filmów zostało zaliczonych do nurtu keikō-eiga czyli "filmów tendencyjnych": Mizoguchi podejmował bliską sobie tematykę socjalistyczną i określał obszar zainteresowania eksplorowany przez niego w przyszłych filmach. Po latach Mizoguchi stwierdził, że prawdziwym reżyserem był dopiero od 1936 roku, gdy powstały Siostry z Gion i Elegia Niniwy. Te i późniejsze filmy Mizoguchi'ego przyczyniły się do okrzyknięcia go przedstawicielem "nowego realizmu" w kinematografii japońskiej.

Wybrana filmografia

 • 1936 Siostry z Gion ( jap. 祇園の姉妹 Gion no kyodai)
 • 1936 Elegia Naniwy ( jap. 浪華悲歌 Naniwa hika/Naniwa erejī)
 • 1937 Straits of Love and Hate ( jap. Aien kyo)
 • 1939 Opowieść ostatniej chryzantemy ( jap. 残菊物語 Zangiku monogatari)
 • 1941 The 47 Ronin lub The Loyal 47 Ronin of the Genroku Era ( jap. 元禄忠臣蔵 Genroku chushingura)
 • 1944 Miyamoto Musashi
 • 1946 Utamaro and His Five Women lub Five Women Around Utamaro ( jap. 歌麿をめぐる五人の女 Utamaro o meguru gonin no onna)
 • 1947 The Love of the Actress Sumako ( jap. Joyû Sumako no koi)
 • 1951 Miss Oyu ( jap. お遊さま Oyū-sama)
 • 1951 The Lady Musashino ( jap. Musashino fujin)
 • 1952 Życie O'haru ( jap. 西鶴一代女 Saikaku ichidai onna)
 • 1953 A Geisha lub Gion Music Festival ( jap. 祇園囃子 Gion bayashi)
 • 1953 Opowieści księżycowe ( jap. 雨月物語 Ugetsu monogatari)
 • 1954 The Woman in the Rumor lub The Crucified Woman ( jap. 噂の女 Uwasa no onna)
 • 1954 Sansho the Bailiff ( jap. 山椒大夫 Sanshō dayū)
 • 1954 Ukrzyżowani kochankowie ( jap. 近松物語 Chikamatsu monogatari)
 • 1955 Tales of the Taira Clan lub Taira Clan Saga ( jap. 新平家物語 Shin Heike monogatari)
 • 1955 Cesarzowa Jang Kuei-fei ( jap. 楊貴妃 Yōkihi)
 • 1956 Ulica hańby ( jap. 赤線地帯 Akasen chitai)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kenji Mizoguchi":

1908 ...

Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów ...

22. ceremonia wręczenia Oscarów ...

Imiona japońskie ...

Aikido ...

17 października ...

25 lipca ...

18 lipca ...

16 maja PKWN (zm. 1972 ) 1896 – Zygmunt Chmielewski – polski aktor (zm. 1978 ) 1898 – Kenji Mizoguchi , japoński reżyser filmowy (zm. 1956 ) 1902 – Jan Kiepura , polski śpiewak ...

Opowieść przy deszczu i księżycu Opowieści księżycowe Plakat Tytuł oryginalnyUgetsu monogatariGatunek dramat , fantasy Kraj produkcji   Japonia Język japoński Data premiery 26 marca 1953 Czas trwania94 minutyProdukcjaReżyseria Kenji Mizoguchi ScenariuszMatsutarō KawaguchiAkinari UedaYoshikata YodaMuzykaFumio HayasakaTamekichi MochizukiIchirō SaitōZdjęciaKazuo MiyagawaScenografiaKisaku ItōKostiumyTadaoto KainoshoShima YoshimiMontażMitsuzō ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kenji Mizoguchi":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie